SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel szykuje się do debiutu giełdowego, Alinda wycenia go na 1,5 mld dolarów

Operator radiofuzyjny Emitel, obsługujący m.in. multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, chce wejść w drugim kwartale br. na warszawską giełdę - podał Bloomberg. Kontrolujący spółkę fundusz Alinda Capital Partners planuje sprzedać mniejszościowy pakiet akcji, w jej radzie nadzorczej pojawiły się dwie nowe osoby.

fot. materiały prasoweArticle

Według nieoficjalnych ustaleń Bloomberga nad ofertą publiczną Emitela pracują banki Goldman Sachs, Citigroup, Credit Suisse i PKO BP. Debiut giełdowy jest planowany w drugim kwartale br.

Fundusz Alinda Capital Partners, obecnie jedyny właściciel Emitela, zamierza zachować kontrolny pakiet akcji. Źródła Bloomberga informują, że liczy na wycenę spółki na poziomie 1,5 mld dolarów, przy czym będzie to zależeć od ostatecznych warunków oferty pierwotnej i zainteresowania nią ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Zarówno Alinda i Emitel, jak też banki mające pracować przy IPO nie chciały komentować tych informacji.

Emitel z prospekt w KNF i dwoma nowymi osobami w radzie nadzorczej

Pod koniec stycznia Emitel złożył prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. - Jednak ostateczne decyzje, jeżeli chodzi o debiut giełdowy nie zostały jeszcze podjęte, dlatego komentowanie  sprawy byłoby na tym etapie przedwczesne i niecelowe - przekazała wtedy portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa firmy.

Natomiast lutym do rady nadzorczej Emitela zostali powołani Dominika Bettman i Sławomir Jędrzejczyk. Bettman od 2018 roku jest prezesem Siemensa, ogółem z tym koncernem jest związana od 26 lat. W połowie ub.r. została powołana do rady nadzorczej Santander Bank Polska, a od wiosny 2019 roku jest wiceprezydentem Konfedaracji Lewiatan.

Sławomir Jędrzejczyk w latach 2005-2008 był prezesem Emitela. Pracował też na stanowiskach dyrektorskich w Telekomunikacji Polskiej (ówczesnym właścicielu Emitela) i Orlenie. Jesienią ub.r. został członkiem razy nadzorczej dewelopera Echo Investment.

W radzie nadzorczej Emitela są też przedstawiciele funduszu Alinda Capital Partners: James M. Metcalfe i Andrew G.P. Bishop (obaj od lutego 2018 roku) oraz David Slezak.

Emitel jest spółką akcyjną od trzech lat

Fundusz Alinda Capital Partners przejął Emitela pod koniec 2013 roku od Montagu Private Equity, nie podano wartości transakcji. Dwa lata wcześniej Montagu Private Equity zapłacił za spółkę 1,7 mld zł Telekomunikacji Polskiej.

O debiucie giełdowym Emitela spekulowano od kilku lat. W lutym ub.r. Reuters podał, że firma może pojawić się na giełdzie do końca półrocza, a jej oferta, obejmująca też akcje a nowej emisji, będzie warta ok. 150 mln euro.

W styczniu 2018 roku Emitel przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną. Tłumaczył, że zmiana „ma na celu dostosowanie struktury organizacyjnej do rozmiarów przedsiębiorstwa oraz wzmocnienie relacji z inwestorami, w oparciu o efektywne i przejrzyste mechanizmy zarządzania przewidziane w regulacjach dotyczących funkcjonowania spółek akcyjnych”. Od grudnia 2017 roku prezesem spółki jest Andrzej Kozłowski, poprzednio związany z Orlenem.

Emitel zarabia głównie na DVB-T i DAB+

Emitel jest największym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Obsługuje w tym zakresie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i rozgłośnie radiowe nadawane cyfrowo w systemie DAB+. Świadczy też usługi dla operatorów telefonii mobilnej oraz rozwiązania smart cities i DAS (Distributed Antenna System).

W 2019 roku zanotował wzrost przychodów o 5,9 proc. do 446,62 mln zł oraz skorygowanego zysku EBITDA z 290,54 do 316,65 mln zł. Natomiast dzięki dużemu spadkowi kosztów finansowych wynik netto firmy poszedł w górę ze 136,26 mln zł straty do 32,86 mln zł zysku.

Większość wpływów Emitela pochodzi od nadawców telewizyjnych i radiowych obecnych w naziemnej emisji cyfrowej. W 2019 roku przychody firmy od Telewizji Polskiej zwiększyły się rok do roku z 83,8 do 104,41 mln zł (o 24,6 proc.), od Cyfrowego Polsatu - z 90,53 do 90,66 mln zł, a od Polskiego Radia - zmalały z 38,04 do 37,44 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel szykuje się do debiutu giełdowego, Alinda wycenia go na 1,5 mld dolarów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
orlenpress
No to teraz Orlen go kupi.
odpowiedź