SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel bierze 1,5 mld zł kredytu

Firma Emitel podpisała umowę kredytową z konsorcjum sześciu banków o wartości 1,5 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia spółki, bieżącą działalności spółki oraz plany rozwoju.

fot. EmitelArticle

Umowa obejmuje finansowanie rzędu 1,5 mld zł - z możliwością powiększenia do 1,6 mld zł - po spełnieniu określonych warunków. Kredyt ma zostać przeznaczony na spłatę zadłużenia w związku z podpisaniem umowy kredytowej w 2016 roku, na sfinansowanie bieżącej działalności spółki oraz na inwestycje związane z jej rozwojem.

Kredyt został udzielony przez konsorcjum banków na okres 3,5 roku. Uruchomienie finansowania nastąpi w najbliższym czasie - po spełnieniu się warunków zawieszających. - Nasze podejście zakłada zwyczajowo refinansowanie zobowiązań kredytowych z odpowiednim wyprzedzeniem i dzisiejsza umowa jest kontynuacją tej polityki. Uzyskaliśmy optymalne warunki dla spółki i zapewniliśmy stabilne źródło finansowania naszej działalności. Dziękuję wszystkim bankom finansującym za powierzone zaufanie i pozytywną ocenę przedstawionych przez nas założeń biznesowych w długim horyzoncie - komentuje transakcję Aleksander Skołożyński, członek zarządu Emitel ds. finansowych.

Wyzwania związane z refarmingiem

Emitel, jak i cały rynek telewizyjny w najbliższych latach będą czekać wyzwania związane z refarmingiem pasma 700 MHz oraz zmianą standardu nadawania na DVBT-2. - Dla wszystkich niemiłym zaskoczeniem jest fakt, że ten proces wiąże się z kosztami. Z jednej strony każdy słyszał, że refarming nadejdzie, a z drugiej strony mam wrażenie, że nadawców zaskoczyła skala zmian. Każdy patrzy na swój rachunek ekonomiczny i chciałby płacić za usługi jak najmniej. Nadawcy biorą też pod uwagę ryzyko utraty widza – mówił w wywiadzie portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Kozłowski, prezes Emitel SA.

Spółka ma także w planach inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną m.in. dla operatorów komórkowych, w związku z planowanym rozwojem sieci 5G w Polsce. - Dlatego tak kluczowe jest zapewnienie stabilnego finansowania działalności spółki na najbliższe lata - mówi Jim Metcalfe, partner zarządzający Alinda Capital Partners i członek rady nadzorczej Emitel.

W skład konsorcjum banków, z którymi została podpisana umowa weszły Bank Handlowy w Warszawie S.A., Bank Pekao S.A., DNB Bank ASA, DNB Bank Polska S.A. (który pełni również rolę agenta kredytu), PKO Bank Polski S.A. oraz Société Générale.

Kredyt jest denominowany w złotym, jego oprocentowanie zostało ustalone w oparciu o stawkę bazową powiększoną o marżę.

EmiTel może zadebiutować na giełdzie?

Kilka tygodnia temu agencja Reuters podawała, że według jej nieoficjalnych ustaleń Emitel może zadebiutować na giełdzie. W ofercie publicznej firmy miałyby być sprzedawane zarówno obecne akcje należące do funduszu Alinda, jak też te z nowej emisji. Wartość emisji była szacowana na ok. 150 mln euro, czyli 640 mln zł. Reuters podał, że EmiTel może zadebiutować na giełdzie jeszcze w bieżącym półroczu.

Prace nad ofertą publiczną firmy nie są na takim etapie, żeby można było przeprowadzić proces tak szybko. Istotne przy ewentualnym debiucie giełdowym EmiTela jest to, że firma jest jedną z dziewięciu spółek podlegających ochronie państwowej. W ramach tej ochrony każdy inwestor, który chce mieć ponad 20 proc. udziałów firmy, musi uzyskać zgodę ministra nadzorującego gospodarkę (w obecnym rządzie minister rozwoju Jadwigi Emilewicz).

Emitel należy do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners, jest największym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej, uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Emitel bierze 1,5 mld zł kredytu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
ten kredyt na telewizory przystosowane do DVB-T2 tym, którzy kilka lat temu nabrali się i kupili odbiorniki DVB-T (tylko 1 sytstem)
odpowiedź
User
Pamietajem
Pamiętamy zachowanie Emitela 16 grudnia 2016 roku gdy nagle bez żadnego powodu zaczęły się ogromne problemy z Multiplexem 3.
Akurat tym na którym nadają kanały telewizji polskiej.
Inne Multiplexy z rvn czy polsat działały bez żadnego problemu.
Taki niuans że tego samego dnia w Sejmie zaczął się pucz czy tam ciamajdan.
odpowiedź
User
miś społeczny
Uważam za skandal, że sprywatyzowano - sprzedano Zachodowi przedsiębiorstwo odpowiedzialne za radiodyfuzję dla TVP i Polskiego Radia. Takie usługi powinny należeć do Polaków i być w firmie publicznej. W wypadku wojny czy innego konfliktu, amerykańskie kierownictwo Emitela może zadecydować o wyłączeniu nadajników w Polsce by nie emitowały treści niewygodnych dla nich. Pozostanie 225kHz (ten nadajnik jest własnością Polskiego Radia).
odpowiedź