SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Energa-Operator zainwestuje 7 mld zł do 2015 r., głównie w rozwój sieci

Należąca do grupy Energa spółka Energa-Operator zainwestuje do 2015 roku 7 mld zł, głównie na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznej, poinformowali w środę przedstawiciele spółki. Finansowanie będzie pochodziło m.in. z kredytu w wysokości 1,05 mld zł, udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

"Do 2015 roku zamierzamy wydać na inwestycje 7 mld zł" - powiedział wiceprezes Energi-Operator Rafał Czyżewski na konferencji prasowej. Dodał, że najwięcej, bo 4 mld zł, zostanie przeznaczone na budowę nowych sieci elektroenergetycznych, a 2,2 mld zł - na modernizację istniejących sieci.

W rozmowie z agencją ISB wiceprezes poinformował, że realizacja 7-mld programu rozpoczęła się od początku 2009 r. "W tym roku wydamy 0,7 mld zł, a w 2010 r. - 1,0 mld zł" - powiedział ISB Czyżewski.

Na finansowanie tych inwestycji będą się składały środki pozyskane z 15-letniego kredytu z EBI, środki własne i dodatkowe zwiększenie zadłużenia, dodał wiceprezes. Umowa w sprawie tego kredytu została podpisana w środę.

Dzięki realizacji programu powstanie m.in. 10,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych, zmodernizowane zostanie ponad 3 tys. km istniejących linii, co umożliwi przyłączenie do sieci 270 tys. nowych klientów.

W środę prezes spółki Energa SA Mirosław Bieliński przypomniał podczas konferencji, że grupa Energa realizuje program na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłoną inwestycje w budowę źródeł wytwarzania o łącznej mocy 2200 MW.

Największym projektem jest budowa bloku energetycznego w Ostrołęce o mocy 1000 MW, budowa nowych mocy (600 MW) w oparciu o gaz, a także inwestycje w hydroelektrownie.

Po trzech kwartałach br. zysk netto grupy wyniósł 426 mln zł, co oznacza wzrost o 11% r/r.

Grupa Energa obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce. Jest krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, z 30-proc. udziałem, dzięki posiadaniu 45 elektrowni wodnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Energa-Operator zainwestuje 7 mld zł do 2015 r., głównie w rozwój sieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl