SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ernest Zozuń zniknął z anteny Trójki, a Sylwia Zadrożna z Jedynki, dział kadr pyta o ich prawa pracownicze

Dziennikarz radiowej Trójki Ernest Zozuń został oddelegowany do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, natomiast dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna zniknęła z anteny Jedynki, nadal przygotowuje za to materiały do Polskiego Radia 24. Związki zawodowe zostały zapytane o prawa pracownicze Zozunia, Zadrożnej i Agaty Kasprolewicz.

Ernest Zozuń, fot. Polskie RadioArticle

Według nieoficjalnych ustaleń władze Polskiego Radia chciały na stałe przenieść Ernesta Zozunia do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, ale dziennikarz się na to nie zgodził. W tej sytuacji został tam oddelegowany na trzy miesiące, do czego nie jest potrzebna zgoda pracownika.

Zozuń jest związany z Polskim Radiem od ponad 20 lat. W latach 2003-2005 był korespondentem nadawcy w Iraku, a w latach 2006-2007 - w Moskwie. W Trójce prowadził m.in. audycje „Wieczór reportażu”, „Radioaktywny magazyn reporterów”, „Z definicji Europa” oraz „Żyjemy w Europie”. Był też wydawcą pasma „Zapraszamy do Trójki”, a do wiosny ub.r. prowadził zdjęte wtedy z anteny „3 strony świata”.

Formalnie Zozuń był zatrudniony w naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej, która tak samo jak naczelna redakcja gospodarcza i sportowa została zlikwidowana z początkiem lipca. Pracowników zapewniono, że nikt nie zostanie zwolniony. Jednocześnie utworzono redakcje publicystyki w Jedynce i Trójce, a zespół portalu Polskieradio24.pl włączono do Informacyjnej Agencji Radiowej.

Z kolei dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna od czerwca nie jest już obecna w Jedynce, gdzie przeprowadzała wywiady i przygotowywała krótkie materiały, emitowane m.in. w porannych pasmach. Nadal tworzy natomiast materiał do Polskiego Radia 24.

Zadrożna jest związana z Polskim Radiem od 12 lat, do tej pory była zatrudniona w naczelnej redakcji gospodarczej.

Pytanie o prawa pracownicze Zozunia, Zadrożnej i Kasprolewicz

Ponadto związki zawodowe funkcjonujące w spółce dostały pytania z działu kadr, jakie uprawnienia pracownicze mają Ernest Zozuń, Sylwia Zadrożna i Agata Kasprolewicz.

Rzeczniczka prasowa Polskiego Radia Ewelina Steczkowska nie chce komentować tych zmian, tłumaczy, że to wewnętrzne sprawy firmy.

Agata Kasprolewicz w kwietniu br. została bez podania powodów odsunięta od prowadzenia w Jedynce audycji „Więcej świata”. - Dyrektor każdej anteny Polskiego Radia ma prawo doboru prowadzących - jest to autonomiczna decyzja redaktora naczelnego - tłumaczyło biuro zarządu nadawcy.

Przeciw tej decyzji zaprotestowało 77 pracowników Jedynki. Żądali merytorycznego uzasadnienia i przywrócenia Agaty Kasprolewicz na antenę stacji. Natomiast pod koniec czerwca sprawę omawiano na posiedzeniu rady programowej Polskiego Radia. Obecnie Kasprolewicz pracuje nadal przy „Raporcie o stanie świata” emitowanym w Trójce.

Polskie Radio w sprawozdaniu finansowym podało, że na koniec ub.r. w naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej pracowało 10 osób, w naczelnej redakcji gospodarczej - 14, a w sportowej - 13.

Do archiwum IAR oddelegowano dwie spikerki Trójki

W październiku 2016 roku do działu dokumentacji Informacyjnej Agencji Radiowej zostały oddelegowane Małgorzata Spór i Anna Zaleśna, które przez wiele lat przygotowywały i czytały serwisy informacyjne w Trójce. Kierownictwo Polskiego Radia nie uzasadniło tej decyzji, a nieoficjalnie spekulowano, że powodem mogło być niezadowolenie przełożonych dziennikarek z tego, jak dobierają i przedstawiają one wiadomości, zwłaszcza te o protestach społecznych przeciw niektórym działaniom obozu rządzącego.

W styczniu Anna Zaleśna wróciła do pracy przy serwisach Trójki, natomiast Małgorzatę Spór oddelegowano na kolejne trzy miesiące do działu dokumentacji IAR, a potem zaproponowano, żeby zajmowała się serwisami dla stacji regionalnych nadawcy. Dziennikarka się na to nie zgodziła i po 16 latach pracy odeszła z firmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ernest Zozuń zniknął z anteny Trójki, a Sylwia Zadrożna z Jedynki, dział kadr pyta o ich prawa pracownicze

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Co za komuna dorwała się do PR.
Na prawdę dno i 50 metrów mułu.
odpowiedź
User
Gość X
Też jestem zdziwiony brakiem Zadrożnej w aktualnościach giełdowych. Nie ma też już Dominika Olędzkiego.
Zostali tylko Karolina Mózgowiec, Elżbieta Szczerbak, Justyna Golonko i Błażej Prośniewski.
odpowiedź
User
hehehe
Doczekamy się reakcji SDP? W sprawie pracownika IKEI Centrum Monitoringu Wolności Prasy zareagowało. Może w sprawie dziennikarzy się też odezwie?
odpowiedź