SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Erste Group zainteresowana zakupem mBanku

Austriacka firma Erste Group jest zainteresowana zakupem mBanku. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem, że nie obejmie obciążenie z tytułu kredytów frankowych.

fot. materiały prasoweArticle

Pod koniec września br. niemiecki Commerzbank, który jest właścicielem mBanku poinformował, że rozważa sprzedaż mBanku. To jeden z elementów nowej strategii niemieckiej firmy zatytułowanej „Commerzbank 5.0”. Jest w niej mowa o głębokiej restrukturyzacji i redukcji kosztów.  Na drugim planie bank stawia na cyfryzację. Koszt przeprowadzenia zmian oszacowano na 1,6 mld euro. Bank ogłosił oficjalnie, że część tych pieniędzy pochodzić ma ze sprzedaży mBanku, w którym ma 69,33 procent akcji.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, podczas której prezentowano wyniki finansowe Erste Group jej wiceprezes Bernhard Spalt, zastępca dyrektora generalnego powiedział: -  Polska jest ważnym i rozwijającym się rynkiem, w sumie jest to ciekawa okazja.
Dodał, że transakcja mogłaby dojść do skutku wyłącznie pod warunkiem wyłączenia z niej obciążenia z tytułu kredytów frankowych.

Wśród zainteresowanych zakupem mBanku wymieniane są takie spółki, jak PKO BP, PZU, Alior Bank, ING Group.

Erste Group to spółka zajmująca się usługami finansowymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest obecna na rynku bankowym w Austrii, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Serbii, Rumunii, a pośrednio także w Mołdawii i Czarnogórze.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa mBank zanotowała 2,46 mld zł wpływów z odsetek (wobec 2,15 mld zł rok wcześniej), a jej przychody z tytułu opłat i prowizji zmalały w skali roku z 829,2 do 813,1 mln zł. Zysk operacyjny zmniejszył się z 1,15 mld zł do 968,1 mln zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom mBanku - z 705,9 do 495,6 mln zł.

W skali roku portfel kredytowy grupy mBank wzrósł z 92,65 do 103,65 mld zł, a depozyty klientów z 97,79 do 110,34 mld zł. Na koniec czerwca grupa miała 5,55 mln klientów indywidualnych i 25 tys. korporacyjnych, wobec odpowiednio 5,51 mln i 22,9 tys. rok wcześniej.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Erste Group zainteresowana zakupem mBanku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl