SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef TVP Sport o krytyce przez „Rzeczpospolitą” decyzji ws. Dariusza Szpakowskiego: syndrom odstawienia od koryta

Mirosław Żukowski i Stefan Szczepłek w „Rzeczpospolitej” mocno skrytykowali to, że Dariusza Szpakowskiego jako komentatorzy finału Euro 2020 zastąpili Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn. - Szczepłek i Żukowski to od dawna dinozaury dziennikarstwa, ale poziom cynizmu i hipokryzji przebili od dna. Syndrom odstawienia od koryta - skomentował szef TVP Sport Marek Szkolnikowski. - Niech nigdy Ci panowie nie podchodzą do mnie na stadionie i nie wyciągają ręki - stwierdził Mateusz Borek.

Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP SportArticle

O tym, że wbrew zapowiedziom jeszcze sprzed startu turnieju niedzielnego finału Euro 2020 nie skomentują Dariusz Szpakowski i były piłkarz Andrzej Juskowiak, Marek Szkolnikowski poinformował w piątek. - Rozmawialiśmy i uznaliśmy, że to będzie najlepsze rozwiązanie dla drużyny @sport_tvppl. Ostatnie tygodnie były dla Darka bardzo trudne emocjonalnie i potrzeba spokoju - stwierdził.

Zamiast Szpakowskiego i Juskowiaka komentatorami finału byli Mateusz Borek, związany z TVP od jesieni ub.r., i Kazimierz Węgrzyn, który współpracę z publicznym nadawcą zaczął w krótko przed Euro 2020.

Na koniec transmisji meczu finałowego Mateusz Borek podziękował za cały turniej, przeprosił za pomyłki i zwrócił się do Dariusza Szpakowskiego. - Kłaniamy się wszystkim kibicom, wszystkim Polakom, a w szczególności biało-czerwonej legendzie mikrofonu. Darek, pozdrawiam, kłaniam się nisko - powiedział.

We wtorkowej „Rzeczpospolitej” tę zmianę mocno skrytykowali Mirosław Żukowski i Stefan Szczepłek we wspólnym tekście „Ocean hipokryzji i cynizmu”. Stwierdzili, że Marek Szkolnikowski sugerował publicznie, że Dariusz Szpakowski wraz z Euro 2020 kończy karierę komentatora, chociaż sam dziennikarz tego nie zapowiadał.

Szczepłek i Żukowski krytykują Szkolnikowskiego i Kanał Sportowy

- Dyrektor żyjący w twitterowej bańce wziął pod uwagę internetową krytykę pod adresem Szpakowskiego i pod wpływem nieznanych (a być może zorganizowanych) hejterów oraz dobrze znanych doradców pozbawił komentatora szansy na godne pożegnanie z mikrofonem - napisali.

Ich zdaniem Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn byli najsłabszą parą komentatorów Euro 2020 w TVP, a Borek wbrew deklarowanemu szacunkowi dla Szpakowskiego zdecydował się w ostatniej chwili zastąpić go jako komentator finału.

- Szkolnikowski zamienił dziennikarza, który pracuje od blisko czterdziestu lat w telewizji publicznej, na takiego, który dopiero tam przyszedł i nie tylko nie jest lepszy, ale już uczynił dziennikarstwu sportowemu wielkie szkody. Pracując jeszcze w telewizji Polsat, Borek reklamował zakłady bukmacherskie i komentował walki bokserskie, które sam organizował - napisali Żukowski i Szczepłek.

- W Polsacie długo to tolerowano, a Szkolnikowskiemu to wszystko nie przeszkadza. Pozwolił by zarówno Borek jak i Szpakowski w przerwach meczów reklamowali tę samą firmę, daje antenę wielu takim słupom reklamowym, np. twórcom napędzanego hazardowymi pieniędzmi Kanału Sportowego, promuje jego dziennikarzy - jest wśród nich także Borek – i ich produkt - dodali. W trakcie Euro 2020 w TVP Sport pokazywano codzienny magazyn Kanału Sportowego „Mecz dnia”, a Borek i Tomasz Smokowski regularnie gościli w studiu jako eksperci.

Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej” finał zamiast Szpakowskiego powinien skomentować któryś z dziennikarzy z dłuższym stażem w Telewizji Polskiej: Maciej Iwański lub Jacek Laskowski.

Szkolnikowski: Szczepłek i Żukowski poziom cynizmu i hipokryzji przebili od dna

Do artykułu Marek Szkolnikowski odniósł się we wtorek przed południem na Twitterze. - Szczepłek i Żukowski to od dawna dinozaury dziennikarstwa, ale poziom cynizmu i hipokryzji przebili od dna. Syndrom odstawienia od koryta i realizacji faktu, że pociąg już dawno odjechał. Kółko wzajemnej adoracji nadal żywe - stwierdził.

- Ja tylko jeszcze dopytam gdzie w tej absurdalnej dyskusji jest szacunek do widza? Koledzy dziennikarze zapomnieli o tym, dla kogo pracują? Jeżeli piąty dzień z rzędu najważniejszym tematem w Polsce jest komentator meczu piłkarskiego, to musimy żyć w bardzo szczęśliwym kraju - dodał.

Jego pierwszy wpis skomentował Andrzej Kostyra z „Super Expressu”. - Panie Marku. Czemu zawdzięczam zaszczyt, że nie zaliczył mnie Pan do dinozaurów dziennikarstwa. A jestem tak samo stary jak Szczepłek i dużo starszy od Żukowskiego. Słowa o "odstawieniu od koryta" kolegów którzy w dziennikarstwie dużo osiągnęli nie przystojną. Jak Panu nie wstyd - ocenił.

- Nie był Pan świadkiem naszej rozmowy. Poza tym Darek nie chciał się z nikim żegnać. A tekst jest obrzydliwy. Insynuacje na temat odejścia Włodka (Szaranowicza - przyp.), rzekomy brak moich kompetencji i sugestie polityczne z ich ust są przejawem największej hipokryzji - odpowiedział mu Marek Szkolnikowski.

Z kolei Mateusz Borek przypomniał, że Stefan Szczepłek i Mirosław Żukowski w sierpniu ub.r. przeprowadzili wywiad z szefem sportu w Polsacie Marianem Kmitą, który zasugerował, ze Borek i Smokowski chcieli, żeby programy Kanału Sportowego były pokazywane w stacjach sportowych Polsatu (Mateusz Borek temu zaprzeczył).

- Byli wrogowie MK (Mariana Kmity - przyp.), są teraz w łaskach. Najpierw wywiad na zlecenie, teraz ten paszkwil. Nie ma problemu. Ja dam sobie radę tylko publicznie mam prośbę. Niech nigdy Ci panowie nie podchodzą do mnie na stadionie i nie wyciągają ręki. Tylko tyle i aż tyle. A że plują? No problem - stwierdził Mateusz Borek.

Marek Szkolnikowski na początku 2016 roku został wicedyrektorem TVP Sport, a wiosną 2017 roku na stanowisku szefa stacji zastąpił Włodzimierza Szaranowicza. - Myślę, że jeżeli za pięć lat byłbym szefem TVP Sport, to znaczy, że coś poszło nie tak. Absolutnie to nie jest moja docelowa praca, to jakiś etap - stwierdził Szkolnikowski w sierpniu 2019 roku.

Szpakowski krytykowany w czasie Euro 2020

Podczas Euro 2020 Dariusz Szpakowski komentował mecze wspólnie z byłym piłkarzem Andrzejem Juskowiakiem. Relacjonowali m.in. spotkanie Polski ze Szwecją oraz niektóre mecze reprezentacji Belgii, a także mecz 1/8 Belgia - Portugalia i ćwierćfinał Czechy - Dania.

Szpakowski przez wielu internautów był krytykowany, m.in. za pomyłki (także w wymowie nazwisk niektórych piłkarzy) oraz zbyt wczesne przesądzanie wyników spotkań. W internecie pojawiła się nawet petycja, żeby odsunąć go od komentowania finału.

Mecze półfinałowe w TVP skomentowali Jacek Laskowski z Robertem Podolińskim oraz Mateusz Borek z Kazimierzem Węgrzynem.

Wszystkie mecze fazy grupowej Euro 2020 w kanałach Telewizji Polskiej śledziło średnio 2,36 mln osób. Największą publiczność gromadziły spotkania w TVP1, które śledziło 2,46 mln widzów. W TVP2 było to 1,11 mln, w TVP Sport - 654 tys., a w TVP 4K - 48 tys.

Mecze 1/8 finału Euro 2020 w kanałach Telewizji Polskiej śledziło średnio 3,02 mln osób. Największą publiczność gromadziły spotkania w TVP1, które śledziło 2,60 mln widzów. W TVP2 było to 1,77 mln, w TVP Sport - 799 tys., a w TVP 4K - 39 tys.

Z kolei ćwierćfinały oglądało średnio 3,57 mln osób. Największą widownię gromadziły spotkania w TVP1, które śledziło 2,90 mln widzów. W TVP2 było to 2,56 mln, w TVP Sport - 995 tys., a w TVP 4K - 99 tys. Natomiast niedzielny finał w TVP1 i TVP Sport oglądało 6,87 mln osób.

Dariusz Szpakowski w TVP od prawie 40 lat

Dariusz Szpakowski pracę w dziennikarstwie sportowym zaczął w połowie lat 70. w Polskim Radiu. Oprócz dwóch mundialu relacjonował w tamtym okresie Euro 1980 i igrzyska olimpijskie, prowadził też cykliczne audycje „Kronika sportowa”, „Przy muzyce o sporcie” i „Studio S-13”.

Natomiast od przejścia w 1983 roku do Telewizji Polskiej komentował mecze w czasie dziewięciu mundiali i ośmiu finałów piłkarskich mistrzostw świata. Jest głównym komentatorem piłkarskim w TVP, relacjonował większość meczów naszej reprezentacji i rozgrywki klubowe, na czele z Ligą Mistrzów i Ligą Europy. Od komentowania był odsunięty od jesieni 2002 do wiosny 2004 roku.

- Na razie na emeryturę się nie wybieram, więc ten tytuł nie jest jeszcze uhonorowaniem mojej pracy. Przyjemnością natomiast jest sam mundial, kiedy grają 32 najlepsze ekipy z całego świata. Inny jest mundial z Polakami, inny bez: zupełnie inne zainteresowanie, inne emocje - mówił Dariusz Szpakowski portalowi Wirtualnemedia.pl w czerwcu 2018 roku krótko przed startem mundialu.

Z kolei w grudniu 2019 roku Szpakowski w rozmowie na kanale youtube'owym Prawda Futbolu ocenił, że raczej nie będzie już komentował meczów piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze. - Zobaczymy, jak zdrowie pozwoli. To mój organizm decyduje, kiedy i jak długo - zaznaczył.

 

Od 2006 roku Szpakowski prowadzi w TVP Sport cotygodniowy program piłkarski „4-4-2”. Komentował też mecze hokeja na lodzie i zawody wioślarstwa, zwłaszcza podczas igrzysk olimpijskich.

W latach 2016-2018 dostał trzy Telekamery dla komentatora sportowego, w ub.r. - Złotą Telekamerę, a w 2013 roku - Super Wiktora za całokształt pracy dziennikarskiej. W 1999 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dariusz Szpakowski jest jednym z najbardziej znanych komentatorów sportowych. Do jego popularności przyczyniły się także lapsusy: w 1990 roku zaczynając relację z meczu Anglia - Polska przedstawił się jak Dariusz Ciszewski (Jan Ciszewski w latach 60. i 70. był czołowym komentatorem piłkarskim w TVP), a w 2014 roku podczas jednego z meczów Argentyny na mundialu mylił Leo Messiego z Diego Maradoną. Natomiast w 2009 roku na koniec przegranego meczu Polaków w 10-minutowym monologu podsumował kadencję Leo Beenhakkera jako trenera naszej reprezentacji.

 

Od 2005 roku użyczył głosu jako komentator do kilku edycji gry wideo „FIFA”. Wziął też udział w kampaniach promocyjnych Telewizji Polskiej, w 2019 r. promował ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Szef TVP Sport o krytyce przez „Rzeczpospolitą” decyzji ws. Dariusza Szpakowskiego: syndrom odstawienia od koryta

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kwinto
Borek się obraził, domowe przedszkole. Jak trzeba było jechać z Brzęczkiem albo pić wódeczkę z piłkarzami to było fajnie i miło.
odpowiedź
User
Wojciech
LegenDario rozstawiał przez lata ludzi po kątach, a gdy nagle został - może niezbyt fortunnie, ale nie w jakiś obcesowy sposób - odsunięty od finału Euro, to koledzy z Rz zrobili g-burzę w obronie gościa, z którym mają sztamę. Z całym szacunkiem dla obu Panów, bo ich warsztat dziennikarski cenię wysoko!
odpowiedź
User
Murem za Szpakiem!
rzekomy brak kompetencji Szkolnikowskiego - a niby jakie ma ten pampers kompetencje by kierować flagową częścią TVP? ma chociaż telewizor w domu?
odpowiedź