SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Testowe emisje z Euro 2024 i igrzysk w 5G Broadcast

Związani z ARD nadawcy regionalni BR, NDR, RBB i SWR poinformowali, że będą wspólnie testować transmisje z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej i Letnich Igrzysk Olimpijskich w 5G Broadcast. Transmisje będzie można odebrać na smartfonach.

Przekaz ma być dostępny w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Stuttgarcie i Halle/Saale. W zasięgu nadajników znajdzie się około osiem milionów osób. Transmisje będzie można odebrać tylko za pośrednictwem specjalnych smartfonów, które obsłużą 5G Broadcast. Technologia była już testowana przez pojedynczych nadawców. To pierwszy pilotaż z udziałem stacji telewizyjnych z różnych regionów.

Transmisje mają być realizowane we współpracy z Media Broadcast, jednym z największych niemieckich dostawców usług dla branży medialnej i nadawców. W 5G Broadcast mają być emitowane nie tylko mecze czy rozgrywki sportowe, ale też analizy i komentarze. Po testach technologii podczas dużych imprez sportowych, niemieccy nadawcy publiczni ocenią czy warto w nią inwestować w przyszłości.

5G Broadcast w Polsce?

Niedawno informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie chce przedłużać zgód na działalność multipleksów eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC w naszym kraju. W ciągu najbliższych miesięcy emisje w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu zostaną więc prawdopodobnie zakończone. UKE uważa, że DVB-T2 to już powszechnie obowiązująca technologia, a testowane powinny być nowe, na przykład 5G Broadcast.

Pozwolenie BCAST obejmuje: Gdańsk, Warszawę i Wrocław. W dwóch pierwszych miastach w skład MUX-u wchodzą: Polsat, Nowa TV, TV Okazje, Stars.TV, EWTN Polska, TV Republika i dołączone ostatnio: TVMN oraz wPolsce.pl. W stolicy Dolnego Śląska  można na tym multipleksie znaleźć stacje: Polsat, Nowa TV, TV Okazje, EWTN Polska, TV Republika, w Polsce.pl i TV Regionalna.pl z Lubina. Niedawno należąca do Cyfrowego Polsatu firma zapowiedziała, że będzie wnioskować o przedłużenie pozwolenia, które wygaśnie 28 września. Pozwolenie TVS na działalność multipleksu w Katowicach obowiązuje do 1 sierpnia. MUX obejmuje kanały: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika.

Emisje próbne w 5G Broadcast przeprowadzono w takich krajach jak Czechy, Francja, Niemcy czy Włochy. Niedługo ruszy pilotaż w landzie Saksonia-Anhalt, w którym będą mogli wziąć udział nadawcy prywatni. Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Oglądanie telewizji w streamingu może powodować nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Większość abonentów sieci komórkowych musi też uważać, aby nie przekroczyć limitu danych (pakiety bez limitu oferuje T-Mobile). W przypadku 5G te problemy znikają. Do odbioru za pomocą 5G Broadcast nie trzeba umowy na telefon komórkowy, ani nawet karty SIM. Wystarczy urządzenie obsługujące transmisję 5G, takie jak smartfon, tablet czy samochodowy odtwarzacz multimedialny. Prototypy sprzętów do 5G Broadcast już są dostępne. Pytanie czy technologia odniesie sukces. Kilkanaście lat temu wierzono, że uda się standardowi DVB-H, który był przeznaczony właśnie na urządzenia mobilne. Dzisiaj to już zapomniana technologia, podobnie jak kanały 3D. 

Dołącz do dyskusji: Testowe emisje z Euro 2024 i igrzysk w 5G Broadcast

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl