SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel bankomatów rozpoczyna akcję protestacyjną. Polacy nie będą mogli wypłacić więcej niż 200 zł

Zarządzająca bankomatami firma Euronet zapowiedziała wielką akcję protestacyjną w związku z faktem, że VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce. W ramach sprzeciwu znacząco obniżony zostanie limit krajowej wypłaty gotówki.

Fot. materiały prasowe EuronetuFot. materiały prasowe Euronetu

Jak podało Biuro Prasowe firmy, w dniu 18 czerwca Euronet rozpoczyna specjalną akcję protestacyjną na terenie całej Polski. Ma ona na celu “zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce”. Dokładniej mówiąc, chodzi o brak pokrycia kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów przez firmy VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK). Takie opłaty są natomiast ponoszone przez operatorów bankomatów w Polsce.

Euronet zwraca uwagę, że od 14 lat stawka za wypłatę pieniędzy kartą krajową “praktycznie nie zmieniła się”. W związku z tym wypłaty gotówki są realizowane przez operatorów bankomatów z ponad dwukrotną stratą względem ponoszonych kosztów. To zaś może nieść za sobą “ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych”.

Czytaj też: Szef marketingu BLIKA: “Ważny przeciwnik to przyzwyczajenia konsumentów”

Euronet ogłosił protest. Polacy będą mieć problem z wypłatą gotówki

Firma zarządzająca siecią bankomatów powołuje się na wyniki “Analizy Rynku Bankomatów w Polsce”, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 roku. Wykazano w nim, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49% kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych. Choć analiza miała dotrzeć do przedstawicieli kart płatniczych i BLIK-a, to pozostała bez reakcji.

Dlatego też Euronet wystartował we wtorek 18 czerwca z protestem, który obejmie wszystkie należące do niego bankomaty. W związku z nim na jeden dzień obniżony został limit krajowej wypłaty gotówki do 200 PLN podczas jednej transakcji. Ponadto na ekranach
bankomatów wyświetlane będą komunikaty informacyjne poświęcone sprawie. Według Euronetu dalsze trwanie obecnego stanu rzeczy może z czasem doprowadzić do znaczącego utrudnienia dostępu do bankomatów w wielu miejscach Polski.

- Postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi. Wierzymy w działanie mechanizmów rynkowych dla dobra użytkownika końcowego i podtrzymania stabilności ważnego elementu systemu finansowego kraju jakim są bankomaty - Euronet przekazał w oświadczeniu.

Czytaj też: Jeszcze więcej nominacji dla kampanii "Room for everyone" od McCann Poland i Mastercard

Dołącz do dyskusji: Właściciel bankomatów rozpoczyna akcję protestacyjną. Polacy nie będą mogli wypłacić więcej niż 200 zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewka
Tylko kasa w kieszeni od pracodawcy.

Zagłodzić zasrane bankomaty

Ograniczacie nam wolność. My damy radę - wy euronet - nie !!!
odpowiedź
User
eurownet
czy w ramach tego smiesznego protestu ta lich wiarska firma ograniczy wyswietlanie tych namolnych reklam rowniez?
odpowiedź
User
fiflato
A co się dzieje z pieniędzmi z reklam, które trzeba obejrzeć zanim bankomat euronetu wyda pieniądze?

Ile ich jest, do kogo trafiają?
odpowiedź