SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europarlament chce jednego typu ładowarki do smartfonów. Ma pomóc w ochronie środowiska

Parlament Europejski przegłosował projekt rezolucji, która przewiduje ujednolicenie standardu ładowarek przeznaczonych do urządzeń przenośnych. W założeniach do wszystkich smartfonów czy tabletów ma pasować jeden typ ładowarki zamiast funkcjonujących dzisiaj na rynku kilku rodzajów tego sprzętu. Europarlamentarzyści nie ukrywają, że takie rozwiązanie ma zmniejszyć liczbę elektrośmieci i pomóc w ochronie środowiska.

Article

Obecnie na rynku funkcjonują 3 typy ładowarek przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Pierwszy z nich jest wyposażony we wtyczkę typu microUSB służącą do ładowania smartfonów lub tabletów będących w użyciu już od kilku lat.

Drugi rodzaj ładowarek posiada bardziej nowoczesną wtyczkę USB-C, która jest wygodniejsza w użyciu w porównaniu z microUSB. Z kolei Apple w swoich smartfonach i tabletach stosuje własne złącze Lightning, które nie jest zgodne z wymienionymi wcześniej typami ładowarek.

Jedna ładowarka dla wszystkich

Rozdrobnienie w segmencie ładowarek mobilnych i brak jednolitego standardu w tym względzie to problem dostrzeżony przez Unię Europejską wiele lat temu. Parlament Europejski już w 2009 r. rozpoczął prace na jego rozwiązaniem nakłaniając producentów sprzętu mobilnego do ujednolicenia modułów zasilających urządzenia przenośne.

W efekcie po kilku latach najwięksi dostawcy smartfonów i tabletów zawarli porozumienie w sprawie prowadzenia działań nad zastosowaniem wspólnego dla wszystkich standardu ładowarek. Jednak prace te nie nabrały do tej pory większej dynamiki, dodatkowo zaś Apple niedawno wycofał się z tego porozumienia. Teraz do gry powrócił Europarlament, który przyjął projekt rezolucji w sprawie uniwersalnej ładowarki do przenośnych urządzeń radiowych.

W dokumencie przypomniano że europosłowie od 10 lat domagają się wprowadzenia jednolitego standardu ładowarek, zaś dobrowolne porozumienie pomiędzy producentami sprzętu okazało się nieskuteczne. W związku z tym istnieje konieczność wprowadzenia unijnych regulacji w tym zakresie.

Rezolucja PE wzywa Komisję Europejską do niezwłocznego przedstawienia wyników oceny skutków wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych i innych kompatybilnych urządzeń w celu zaproponowania wiążących przepisów w tym zakresie.

Europarlament w przyjętym dokumencie zobowiązuje też KE do wprowadzenia jednego rodzaju ładowarki do urządzeń przenośnych do lipca 2020 r. Do tego czasu mają być gotowe unijne regulacje prawne w tej sprawie.

Ograniczyć liczbę elektrośmieci

W przyjętej rezolucji Europarlament nie ukrywa że wprowadzając jeden standard ładowarek chce z jednej strony ułatwić użytkownikom ładowanie urządzeń mobilnych, z drugiej zaś działania te mają charakter proekologiczny.

Według danych cytowanych przez PE każdego roku na świecie wytwarza się ok. 50 mln ton odpadów elektronicznych, co oznacza średnio ponad 6 kg na jedną osobę. Poza tym w 2016 r. w Europie powstało 12,3 mln ton elektrośmieci, w przełożeniu 16,6 kg na mieszkańca tego kontynentu.

W opinii europosłów wprowadzenie jednolitego typu ładowarek do urządzeń mobilnych pozwoli częściowo zmniejszyć skalę powstawania odpadów elektronicznych. Na razie jednak nie wiadomo który standard modułów zasilających smartfony i tablety zostanie wyznaczony jako obowiązujący na terenie Unii Europejskiej.

Dołącz do dyskusji: Europarlament chce jednego typu ładowarki do smartfonów. Ma pomóc w ochronie środowiska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl