SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejskie regulacje VAT ignorują rozwój mediów cyfrowych

Stawka VAT na media cyfrowe w Europie jest średnio cztery razy wyższa niż na tradycyjne media drukowane. Może się to stać istotnym czynnikiem hamującym rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy.

Twórcy systemów podatkowych w Europie nie odnieśli się w aktywny sposób do ogromnych zmian zachodzących w sektorze medialnym. Według firmy doradczej KPMG może to spowolnić rozwój tej niezwykle istotnej branży gospodarki UE.

Tomasz Grunwald, szef Grupy VAT w dziale doradztwa podatkowego KPMG powiedział: “Firmom dostarczającym zaawansowane technologicznie cyfrowe produkty i usługi trudniej jest stosować te nowe formy dystrybucji książek i czasopism z uwagi na ich wyższe obciążenie podatkiem VAT.”

Mamy obecnie do czynienia z rażącą różnicą pomiędzy VATem płaconym za książki drukowane i książki sprzedawane w innych formach – audio, cyfrowej czy do ściągnięcia (downloadable). Podatki ściągane z mediów cyfrowych w Europie są średnio cztery razy wyższe od tych nałożonych na tradycyjne media, takie jak książki czy gazety. W Wielkiej Brytanii jest to 0% na tradycyjne media i 17.5% na media cyfrowe.
W Polsce do końca 2007 r. obowiązywać będzie stawka specjalna VAT (0%) na książki i czasopisma specjalistyczne. Od stycznia 2008 r. stawka ta wyniesie 7% (stawka obniżona). Wydawcy protestują, gdyż nowa stawka oznacza wzrost cen książek i podręczników. Prowadzić to może to spadku czytelnictwa w Polsce. Tymczasem stawka na media cyfrowe, z których zwłaszcza młode pokolenie chce coraz częściej korzystać, wynosi 22%. Dla wydawców technologiczna możliwość czytania książek ‘cyfrowych’ właśnie staje się rzeczywistością – a decyzja o rozwoju nowego produktu oznacza zderzenie się z wymogami VAT.
„Wydawcy mogą teraz dotrzeć do szerszej grupy odbiorców – szczególnie tzw. pokolenia Y, które woli media cyfrowe od drukowanych. Jednak, aby się to udało, trzeba zainwestować w platformy technologiczne i zbudować nowe modele dystrybucji. Wysoki VAT może niwelować szansę na szybki rozwój. Nie ma większych wątpliwości, że ten koszt podatkowy stanowi dodatkową barierę dla mediów elektronicznych.” – powiedział Tomasz Grunwald.
Pytanie brzmi, czy sukces biznesu europejskiego w przestrzeni cyfrowej jest w wyniku tego zagrożony i czy pierwotne socjoekonomiczne przyczyny redukcji stawek VAT, czyli zachęcanie do czytania i uczenia się, nie są obecnie ignorowane. Być może nadszedł czas ponownego zajęcia się tymi regulacjami i zracjonalizowania ich tak, by idea wspierania rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, towarzysząca ustalaniu obniżonej stawki VAT, pozostała aktualna.

kraj

stawka VAT na media drukowane

stawka VAT na media cyfrowe

Wielka Brytania

0

17,5

Francja

5,5 (gazety 2,1)

19,6

Niemcy

7

19

Włochy

4

20

Hiszpania

4

16

Holandia

6

19

Dania

0 (tylko gazety)

25

Polska

0 (od 2008r. - 7)

22

Źródło: KPMG


KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, podatków i doradztwa. KPMG zatrudnia 113 000 pracowników w 148 krajach. Niezależne firmy członkowskie sieci KPMG są stowarzyszone z KPMG International, podmiotem prawa szwajcarskiego. Każda z firm KPMG posiada odrębną osobowość prawną.
W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia blisko 1 000 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Europejskie regulacje VAT ignorują rozwój mediów cyfrowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl