SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zawiesza rosyjską TASS w prawach członka

Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało w niedzielę, że zawiesza członkostwo rosyjskiej agencji TASS w swej organizacji w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne EANA.

Article

Ze względu na drastyczne ograniczenie wolności mediów, wprowadzone przez rosyjski rząd i tamtejszego regulatora rynku mediów Roskomnadzor, EANA "uznaje, że TASS znajduje się w sytuacji, która stanowi pogwałcenie tego, co jest celem (działania) EANA (...), ponieważ nie może dostarczać bezstronnych informacji, co jest istotą misji EANA" - głosi komunikat stowarzyszenia.

"Biorąc to pod uwagę, a także na prośbę członków, aby wykluczyć TASS z EANA, Rada (...) jednomyślnie zdecydowała się w trybie natychmiastowym zawiesić TASS" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

W sobotę prezes PAP Wojciech Surmacz wezwał do usunięcia TASS z EANA oraz do aktywnej walki z rosyjską dezinformacją. "Nie pozwólmy na uwiarygodnianie i legitymizację dezinformacji o zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę" - zaapelował do zarządu EANA.

Zobacz: Jak Rosja dezinformuje w sprawie Ukrainy

Surmacz: wzywam do usunięcia TASS z European Alliance of News Agencies

"Wzywam Zarząd do uruchomienia procedury oraz natychmiastowe usunięcie agencji TASS z European Alliance of News Agencies. Rosyjska agencja w sposób bezprecedensowy i na niespotykaną dotąd skalę rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat agresji Rosji w Ukrainie" - napisał Surmacz w liście do zarządu EANA.

"Nie pozwólmy na uwiarygodnianie i legitymizację dezinformacji o zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę. Solidarność z naszymi przyjaciółmi z agencji Ukrinform i całym narodem ukraińskim jest dzisiaj naszym obowiązkiem” - podkreślił. "Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!" - dodał prezes Polskiej Agencji Prasowej.

EANA (European Alliance of News Agencies) skupia 32 europejskie agencje prasowe. Wśród członków stowarzyszenia jest PAP. Założone w 1956 roku, jest forum kontaktów, współpracy i wymiany doświadczeń; siedziba EANA mieści się w Bernie.

Zobacz: Czołowi operatorzy telewizyjni po uchwale KRRiT wyłączyli rosyjskie stacje

Głównym celem organizacji jest działanie na rzecz tworzenia sprzyjających warunków ekonomicznych i prawnych dla funkcjonowania agencji prasowych, m.in. w zakresie praw autorskich i dostępu do źródeł informacji. EANA m.in. wspiera współpracę między agencjami oraz organizuje debaty i dyskusje na tematy dotyczące biznesu agencyjnego, prawa oraz nowych technologii.

Zobacz: Zhakowano rosyjską telewizję: pojawiły się ukraińskie symbole i rzetelne relacje z wojny

Zobacz: Ukraińcy ostrzegają przed rosyjskimi dywersantami udającymi polskich dziennikarzy, Wojciech Bojanowski przeszukany przez policję

Zobacz: Ukraina apeluje do YouTube'a o blokadę rosyjskiej propagandy, na razie wyłączono tam reklamy

Dołącz do dyskusji: Europejskie Stowarzyszenie Agencji Prasowych zawiesza rosyjską TASS w prawach członka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
I dobrze
odpowiedź