SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eurosport oburzony zachowaniem TVP

Wiadomości TVP nadały w sobotę materiał, z którego wynikało, że TVP jest jedyną stacją, która w Polsce pokazuje sporty zimowe. - To nieprawda i wprowadzanie w błąd opinii publicznej - napisał w oświadczeniu Eurosport.

Eurosport oburzony zachowaniem TVP

- Sobotnie główne wydanie "Wiadomości" TVP wyemitowało materiał autorstwa Kamila Dziubki poświęcony niezwykle udanym startom Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich, Tomasza Sikory w biathlonie i polskich skoczków narciarskich. W materiale można było usłyszeć, iż transmisje z tych wydarzeń były transmitowane wyłącznie na antenie Telewizji Polskiej. Takie stwierdzenie jest nieprawdą i wprowadza w błąd opinię publiczną. Wg ustawy o prawie prasowym dziennikarz przy zbieraniu materiałów musi dopełnić obowiązku szczególnej staranności i rzetelności. W tym przypadku Pan Kamil Dziubka dopuścił się rażącego zaniedbania. Wszystkie wymienione wyżej wydarzenia można było także obejrzeć w stacji Eurosport. Mimo że stacja Eurosport nie działa w oparciu o polską licencję, nie zmienia to faktu, że jej polska wersja językowa jest dostępna w prawie połowie polskich gospodarstw domowych.
Takie naginanie faktów jest zwłaszcza rażące, kiedy przyjrzymy się sobotnim wynikom oglądalności stacji telewizyjnych prowadzonych przez AGB Nielsen Media Research. Według danych AGB NMR sobotnie transmisje Eurosportu ze skoków narciarskich i biegów narciarskich śledziło odpowiednio w uśrednieniu 325 tysięcy widzów (udział w rynku 4,4%) oraz 336 tysięcy widzów (MS 3,84%).
W sezonie 2008/2009 Eurosport pokazywał biathlon, biegi narciarskie i skoki narciarskie od początku rywalizacji tydzień po tygodniu. Niestety telewizja publiczna do transmisji biegów Justyny Kowalczyk w Pucharze Świata przekonała się dopiero na kilka startów przed zakończeniem sezonu, kiedy było wiadomo, iż fenomenalna polska biegaczka ma realne szanse na wywalczenie Kryształowej Kuli.
Media mają obowiązek "rzetelnie informować" i takie postępowanie wymagane jest zwłaszcza od telewizji publicznej, która jest jednym z największych nadawców telewizyjnych w Polsce - czytamy w oświadczeniu Eurosportu.


Robert Korzeniowski odpowiada:

- Trudno polemizować z tym oświadczeniem. Dziennikarz, który robił ten materiał jest spoza redakcji sportowej. Nie był zorientowany w prawach licencyjnych. Widocznie nie miał świadomości, że Eurosport też pokazuje wszystkie sporty zimowe. To oczywiste niedopatrzenie, które jednak nie było efektem złej woli. Doceniamy pracę kolegów z Eurosportu. Wiemy, że wykonali przez lata dużo pracy dla popularyzacji sportów zimowych. Cieszę się jednocześnie, że dzięki TVP mogą ostatnio docierać do szerszego grona odbiorców - powiedział Sport.pl Robert Korzeniowski, szef redakcji sportowej w TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eurosport oburzony zachowaniem TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl