SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eurosport ma dalej transmitować Puchar Świata w skokach narciarskich

Według nieoficjalnych informacji Discovery kupiło na kolejne kilka sezonów prawa do transmisji w Polsce Pucharu Świata w skokach narciarskich. W efekcie zawody w całości będą pokazywane w Eurosporcie, a same konkursy będzie też można oglądać w Telewizji Polskiej.

Z nieoficjalnych ustaleń Sport.pl wynika, że Discovery nabyło prawa do pokazywania na polskim rynku Pucharu Świata w skokach narciarskich przez najbliższe pięć sezonów. Ani nadawca, ani organizator turniejów przekazali na razie żadnych informacji na ten temat.

Sport.pl sugeruje, że komunikat Discovery pojawi się w najbliższym czasie.

Eurosport pokazuje Puchar Świata od 7 lat

Prawa do transmisji Puchar Świata w biegach i skokach narciarskich Eurosport kupił na wielu rynkach, m.in. w Polsce, jesienią 2014 roku. Dwa lata później podpisano umowę na kolejne pięć sezonów, kontrakt wygasł wiosną br. z końcem zeszłego sezonu.

- Skoki narciarskie to jeden z ulubionych sportów Polaków, absolutny lider zimowych transmisji. Wyłączność na relacje na żywo z Pucharu Świata w skokach istotnie podnosi atrakcyjność kanału Eurosport oraz całej grupy Discovery i wzmacnia naszą pozycję rynkową w Polsce - podkreślał jesienią 2016 roku Olgierd Dobrzyński, country manager Central Europe, Discovery Networks CEEMEA & Eurosport.

Pakiet obejmował prawa do pokazywania Pucharu Świata w skokach narciarskich, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym i snowboardzie na terenie Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, a także wyłączność w Szwecji do emisji alpejskich zawodów PŚ rozgrywanych w Kanadzie i USA.

W kanałach Eurosportu zawody są pokazywane w całości, w przypadku skoków narciarskich są transmisje także z kwalifikacji.

TVP z sublicencją do turniejów w skokach

W ostatnich latach Eurosport udzielał Telewizji Polskiej sublicencji do transmisji turniejów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wynika to z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozszerzającego listę zawodów, które jako istotne społecznie muszą być pokazywane w naziemnej telewizji cyfrowej.

W rozporządzeniu, obowiązującym od sierpnia 2015 roku, wskazano m.in. zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, a także w biegach narciarskich kobiet (tę drugą dyscyplinę zapewne z uwagi na ówczesne sukcesy Justyny Kowalczyk).

Zapewne współpraca TVP i Eurosportu w zakresie transmisji z Pucharu Świata w skokach będzie kontynuowana, ponieważ TVN Grupa Discovery w swoich kanałach naziemnych prawie w ogóle nie pokazuje sportu, a w naziemnych kanałach Polsatu z treści sportowych są głównie gale bokserskie i MMA.

Według danych Nielsen Audience Measurement w minionym sezonie turnieje Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich oglądało średnio 3,16 mln osób w TVP1, 622 tys. w TVP Sport i 976 tys. w Eurosporcie 1.

TVP planuje 3,2 mld zł wpływów i 250 mln zł straty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec ub.r. w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W br. Telewizja Polska otrzyma kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: Eurosport ma dalej transmitować Puchar Świata w skokach narciarskich

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nbt
Grunt, że nie Viaplay, bo to byłby koniec.
A sublicencja do TVP raczej trafi, bo to się Discovery opłaca, mimo przepychanek koncesyjnych. Dlaczego? To proste, sprzedając sublicencję już są do przodu, a gdyby konkursy PŚ pokazywali na którymś z TVN-ów, to muszą liczyć na oglądalność. Ta jeszcze przez 2 lata będzie, ale potem, gdy wszyscy nasi dobrzy skoczkowie skończą kariery? Nie zapowiada się, żebyśmy mieli kolejne pokolenie skoczków na poziomie, a to z automatu spowoduje odpływ widzów.
odpowiedź
User
Marek
Ważne że nie viaplay bo to by była masakra po prostu
odpowiedź
User
chris C
Mam nadzieję, że w tym pakiecie jest też komplet zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim i kombinacji norweskiej ;)
odpowiedź