SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Finał Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada w Gliwicach

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w Gliwicach w hali mogącej pomieścić 17,2 tys. osób. Wydarzenie organizują wspólnie Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców.

Article

O tym, że tegoroczny konkurs Eurowizja Junior zostanie zorganizowany w Gliwicach, poinformowano w środę na konferencji prasowej w siedzibie Telewizji Polskiej. Koncert odbędzie się 24 listopada.

Prezes TVP Jacek Kurski dodał, że w finale rywalizacji o goszczenie imprezy były też Szczecin i Toruń. O wyborze Gliwic zdecydowały m.in. to, że tamtejsza hala na potrzeby wydarzenia może zostać zajęta przez ponad 20 dni (taki jest wymóg przy przygotowywaniu koncertu), a w jego finansowanie zaangażują się Gliwice i województwo śląskie.

Prezes TVP oraz marszałek województwa śląskiego i wiceprezydent Gliwic podpisali list intencyjny o współpracy przy organizacji imprezy.

"Na początku stycznia dostaliśmy informację z Europejskiej Unii Nadawców, że wygraliśmy, że TVP jest organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej w 2019 r. Natychmiast przystąpiliśmy do giełdy miast i ogłosiliśmy coś w rodzaju nieformalnego konkursu ofert. Zgłosiło się wiele polskich miast. Do finału przeszły trzy: Szczecin, Gliwice oraz Toruń" - powiedział Kurski.

Dodał, że wszystkie te miasta zyskały akceptację Europejskiej Unii Nadawców, więc TVP pozostała decyzja, które z nich wygra. "Jest mi niezwykle miło poinformować, że decyzją TVP organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej 2019 będą Gliwice i Śląsk. Gratuluję. Wszystkie miasta podeszły bardzo profesjonalnie do konkursu. Decydującymi kryteriami była w przypadku Śląska i Gliwic skala regionu" - poinformował prezes TVP.

Według Kurskiego, istotna była również "jakość hali, jej dostępność, wielkość i nowoczesność". "W przypadku Areny Gliwice mamy do czynienia z najnowocześniejszym obiektem w Polsce, multimedialnym, w którym odbywają się znakomite imprezy i widowiskowe i sportowe. Nie bez znaczenia była również gotowość wejścia zarówno woj. śląskiego, jak i miasta Gliwice, w montaż finansowy, który pozwoli sprostać temu wyzwaniu. Bogactwo regionu śląskiego, tradycja, niełatwa, ale piękna historia, wspaniali ludzie, lotnisko Pyrzowice(…) dobra infrastruktura, autostrada - to wszystko sprawiło, że wybraliśmy Gliwice i Śląsk" – wyjaśnił.

Prezes TVP poinformował, że Eurowizja Junior 2019 odbędzie się 24 listopada i "będzie transmitowana na cały świat". "U nas w Programie 1 postaramy się tak dopasować skoki, które zawsze wtedy też się odbywają, żeby nie było kolizji (…). Jestem przekonany, że TVP i my jako Polska, jako Śląsk, Gliwice sprostamy temu zadaniu i wszyscy, którzy przyjadą do Gliwic, na Śląsk, żeby oglądać konkurs Eurowizji dziecięcej wyjadą pełni fantastycznych wspomnień" – stwierdził.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapewnił, że samorząd województwa postara się "stanąć na wysokości zadania". "Mamy dużo do pokazania tego, co się dzieje w naszym województwie, co się stało na przestrzeni ostatnich lat, dużo bardzo ciekawych miejsc, więc tutaj będzie spór o to, jak je pokazać i gdzie (…). Ta promocja naszego województwa i tej wspaniałej imprezy na całą Europę – będzie to wielkie wydarzenie. Ze swojej strony i całego zarządu i myślę, że sejmiku, deklarujemy wolę ścisłej współpracy" – podkreślił.

Wiceprezydent Gliwic Krystian Tomala podziękował władzom TVP za docenienie wspólnej oferty samorządów miasta i województwa. "Bardzo się cieszymy, że to wielkie wydarzenie muzyczne odbędzie się w naszym mieście. My ze swej strony mamy do Eurowizji Junior podejście trochę biznesowe. Tzn. przy okazji tego wydarzenia chcemy powiedzieć o Gliwicach. Chcemy powiedzieć o tym, że warto się u nas uczyć, że warto u nas pracować, że po prostu warto u nas zamieszkać. Pokażemy państwu wspaniałą historię naszego miasta, pokażemy, jak ta historia łączy się ze współczesnością" – zapowiedział.

W Gliwicach od ponad roku Hala Gliwice

Wiosną ub.r. w Gliwicach oddano do użytku halę widowiskowo-sportową, która funkcjonuje pod nazwą Hala Gliwice. Obiekt może pomieścić 17,2 tys. osób, w tym 13,4 tys. na miejscach siedzących. Jest w nim też dwupoziomy parking na 800 samochodów.

Operatorem obiektu jest Fundacja Radan. Zbudowanie hali kosztowało 420 mln zł, a roczny koszt jej utrzymania to ok. 8 mln zł.

Władze Gliwic zapowiadały, że w hali będzie odbywać się rocznie ok. 50-60 wydarzeń.

Eurowizja Junior w Polsce dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel i staraniom TVP

Polska po raz pierwszy od startu Eurowizji Junior w 2003 roku zorganizuje koncert finałowy konkursu. Wydarzenie będzie transmitowane przez Telewizję Polską oraz wielu nadawców zagranicznych.

Nasz kraj zyskał możliwość goszczenia Eurowizji Junior, ponieważ w listopadzie ub.r. konkurs, odbywający się w Mińsku, wygrała nasza reprezentantka Roksana Węgiel. Zaśpiewała piosenkę „Anyone I Want To Be”, dostała najwięcej punktów, po zsumowaniu wyników głosowania widzów i jurorów.

Jacek Kurski od razu zadeklarował, że nadawca skorzysta z tej możliwości. Polska aplikacja została oceniona najwyżej i nadzorująca konkurs Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że to w naszym kraju odbędzie się finał Eurowizji Junior 2019.

Początkowo TVP informowała, że miasto-gospodarz tegorocznego konkursu zostanie wybrane w drodze konkursu ofert. Natomiast w połowie stycznia br. Noel Curran, dyrektor generalny EBU, ogłosił, że wydarzenie odbędzie się w Krakowie. Tę informację szybko jednak zdementowano.

Eurowizja Junior jest organizowana od 2003 roku, uczestniczą w niej wykonawcy w wieku od 9 do 15 lat. W zeszłorocznej edycji wzięło udział 20 krajów, najwięcej w historii konkursu.

Wykonawcy z Polski brali udział w dwóch pierwszych edycjach konkursu oraz tych od 2016 roku. W ub.r. pierwszy raz nie przeprowadzono eliminacji krajowych - Roksana Węgiel została wybrana, ponieważ na początku ub.r. wygrała pierwszą polską edycję „The Voice Kids”.

Dołącz do dyskusji: Finał Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 24 listopada w Gliwicach

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Virtu
Rządzi tam prezydent związany z Pisem. Przypadek? NIE SĄDZĘ. Tyle jest lepszych miast, które mogłyby promować turystycznie Polskę, a tu znowu będzie reklama jesiennego smogu i koralików z węgla, jak podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Trzymam kciuki by eurowizja odbyła się po przegranych przez PiS wyborach
odpowiedź
User
Xtz
Virtu- to wskaż miasta które mają odpowiednie miejsce do organizacji tego wydarzenia.
odpowiedź
User
m.
smieszne jaka pompe robi TVP z tej Eurowizji dla dzieci. Sama eurowizja niewiele znaczy, a co dopiero junior. A tu pompowanie i gorączka pd wczesnej wiosny. Juz sie nie moge doczekac materiału DTV o tym sukcesie dzisieciolecia naszego kraju. Nic to pompowane wydatki, nauczyciele, nic to smog. Będzie zabawa, cieszmy się!
odpowiedź