SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eutelsat i Canal+ kończą spór o finanse, satelitarna transmisja nadawcy niezagrożona

Canal+ i nc+ oraz satelitarny operator Eutelsat zakończyły trwający 2 lata spór na tle finansowym. Nieporozumienia dotyczyły nieuregulowanych rachunków pomiędzy partnerami, które mogły grozić zaprzestaniem transmitowania przez satelity Eutelsatu sygnału Canal+ i nc+ w Polsce i Afryce. Strony sporu oskarżały się też wzajemnie o zabronione praktyki rynkowe.

Article

Informacje na temat zakończenia sporu pomiędzy Eutelsatem a Canal+ i nc+ podał serwis BFM Business. Zgodnie z nimi partnerzy osiągnęli porozumienie, jednak szczegółów na temat jego warunków nie podano.

Canal+ dzierżawi zasoby na należących do Eutelsatu satelitach Hot Bird w celu dystrybucji 77 własnych kanałów oraz 16A do nadawania 97 kanałów dla platformy Canal+ Reunion. Z tego sposobu dystrybucji korzysta także należąca do Canal+ polska platforma nc+.

Relacje na linii Canal+/nc+ - Eutelsat zaczęły się psuć w 2016 r., kiedy nc+ przestał płacić operatorowi za usługi. Nastąpiło to niedługo po tym jak były szef Canal+ Rodolphe Belmer objął kierownictwo Eutelsatu. Podobna sytuacja powtórzyła się w wypadku Canal+ Reunion.

W połowie 2016 r. Eutelsat zażądał od Canal+ i nc+ spłaty zadłużenia w wysokości 1,1 mln euro grożąc zaprzestaniem transmisji w wypadku braku wpłaty. W rezultacie platforma nc+ spłaciła większość swoich zobowiązań. Podobna sytuacja powtórzyła się w ub.r. w wypadku Canal+ Reunion, która również uregulowała swoje zaległości finansowe.

Na tym jednak nie zakończył się spór pomiędzy Eutelsatem a Canal+. W trakcie dyskusji na temat rachunków francuski nadawca oskarżył Eutelsat przed sądem handlowym w Paryżu o nadużywanie pozycji dominującej, działania sprzeczne z zasadami wolnego rynku i zawyżanie cen. Prawnicy Canal+ domagali się w pozwie odszkodowania w wysokości 15,5 mln euro.

Eutelsat nie pozostał dłużny argumentując, że opłaty na jego rzecz to jedynie ułamek kosztów ponoszonych przez Canal+. Operator satelitarny domagał się także ujawnienia szczegółów dotyczących inwestycji grupy Bolloré w Vivendi (właściciela Canal+) sugerując nieprawidłowości do których mogło dojść przy tej operacji.

Teraz według doniesień medialnych strony sporu doszły do porozumienia, co krótko potwierdził Eutelsat informując o rozwiązaniu satysfakcjonującym wszystkich zainteresowanych. Wirtualnemedia.pl zwróciły się do nc+ z prośbą o szczegóły dotyczące zawartej ugody, jednak do momentu opublikowania tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W 2017 roku należący do koncernu Vivendi Canal+ zwiększył liczbę abonentów do ponad 15 milionów. Natomiast działający w ramach Grupy Vivendi operator platformy nc+ w ciągu roku przyciągnął 52 tysiące nowych subskrybentów i wypracował przychody na poziomie 505 milionów euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eutelsat i Canal+ kończą spór o finanse, satelitarna transmisja nadawcy niezagrożona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl