SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów telewizyjnych na multipleksie firmy Cyfrowego Polsatu

Należąca do Cyfrowego Polsat spółka BCAST zawiesiła emisję kanału religijnego EWTN Polska za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Stacja wyszukuje się na telewizorach i dekoderach, ale obraz i dźwięk nie są dostępne.

Obecnie po wybraniu katolickiego kanału, odbiorcy naziemni widzą ciemny obraz. Usunięte zostały PID-y z wideo i audio stacji. Cyfrowy Polsat nie odpowiedział na nasze pytanie dotyczące przyczyn zawieszenia emisji. Kanał jest dalej wyszukiwany, więc po rozwiązaniu problemów technicznych, przekaz może powrócić. Emisja na stronie internetowej ewtn.pl i na YouTube, cały czas jest prowadzona.

EWTN (Eternal Word Television Network) w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła nadawanie w 1981 roku. Stacja została założona przez Matkę Angelikę z zakonu klarysek od Wieczystej Adoracji. W całodobowej ramówce można znaleźć transmisje z nabożeństw (także mszy trydenckich), talk-show, katechezy dla dorosłych i dzieci, relacje ze Światowych Dni Młodzieży. W 2018 roku Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia  nawiązała współpracę z amerykańską stacją. Dzięki niej mogła powstać EWTN Polska. W 2022 roku stacja uzyskała polską koncesję. W ramówce znajdują się m.in. modlitwy różańcowe, msze święte, relacje z Jasnej Góry i homilie.

BCAST z pozwoleniem na nadawanie do końca września 2024

Pod koniec sierpnia Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył zgodę na działalność m.in. multipleksu eksperymentalnego BCAST. Odbiorcy naziemni będą mogli korzystać z dodatkowych kanałów telewizyjnych co najmniej do 28 września 2024 roku.

EWTN Polska był dostępny na 57 pozycji (LCN) list kanałów telewizorów i dekoderów widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Poza tym kanałem, multipleks eksperymentalny obejmuje: Polsat (HD), Nowa TV (HD), Stars.TV (HD), 4fun Kids (SD), TV Republika (SD), TV Okazje (HD) i lokalny kanał TVRegionalna.pl z Lubina (SD). Multipleks Polsatu obejmuje dwa duble. Polsat wchodzi bowiem także w skład ogólnopolskiego MUX-2, natomiast Nową TV można oglądać za pośrednictwem MUX-8. Tam stacja jest dostępna tylko w standardowej rozdzielczości.

Oferta multipleksu może zostać w przyszłości poszerzona. - Prowadzimy rozmowy z nowymi nadawcami, którzy zgłaszają się do nas. W multipleksach lokalnych upatrują oni swoich szans na wyjście z ofertą poza tradycyjne kanały dystrybucji (satelita, kablówka, internet) i w ten sposób sprawdzają jakość, dotarcie oraz odbiór społeczny – informowała kilka miesięcy temu Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu. BCAST prowadzi nie tylko emisje eksperymentalnych multipleksów telewizyjnych w standardzie DVB-T2/HEVC, ale także radiowych (DAB+).

Multipleksy eksperymentalne w Polsce

Przed rokiem UKE rozważał likwidację multipleksów eksperymentalnych. W przypadku ogólnopolskich MUX-1, MUX-2 i MUX-4 zakończyła się bowiem migracja do standardu DVB-T2/HEVC i dalsze emisje próbne nie są konieczne. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Urząd zdecydował, że multipleksy testowe mogą nadawać, ale nadawcy muszą płacić za wykorzystanie pasma.

- Opłaty są zgodne z rozporządzeniem, wynoszą dla multipleksów od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od obszaru oraz typu/ilości miast i gmin pokrytych zasięgiem. Na przykład każdy wykorzystany MHz w mieście na prawach powiatu to koszt 5 tys. zł rocznie. Dla przypomnienia, MUX wykorzystuje 8 MHz, czyli już tutaj mamy 40 tys. zł - tłumaczył przed rokiem p.o. rzecznik UKE Witold Tomaszewski. Tym samym multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie.

Niedawno UKE przedłużył tez zgodę na funkcjonowanie multipleksu eksperymentalnego TVS w Katowicach. Pozwolenie obowiązuje do 1 sierpnia 2024 roku. W skład nadawanego na kanale 30 MUX-u wchodzą: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika.  W najbliższym czasie mogą zapaść podobne decyzje odnośnie multipleksów testowych MWE Broadcast. W Katowicach (Filmax, Home TV, EWTN, Junior Music, Nuta Gold, TVC, Power TV i Xtreme TV) firma może nadawać do 11 października, a w Szczecinie (Filmax, Junior Music, EWTN, Nuta Gold, Power TV, TVC, Xtreme TV, MWE Test) do 4 listopada. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki chce zabiegać o nadawanie multipleksu testowego także w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów telewizyjnych na multipleksie firmy Cyfrowego Polsatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl