SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Exatel testuje w Warszawie sieć 5G, transfer ponad 800 Mb/s

Firma Exatel przeprowadziła w Warszawie udany test sieci nowej generacji 5G. W ramach projektu RAPID 5G przeprowadzono transmisję wideo w jakości 4K i 8K osiągając prędkość przesyłania danych na poziomie ponad 800 Mb/s.

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

Techniczna próba przeprowadzona przez Exatel, państwową firmę działającą na rynku IT odbyła się w Blue City – jednym z centrów handlowych w Warszawie. Organizatorzy testu wyjaśnili, że lokalizacja nie jest przypadkowa, gdyż próbom poddano system nadający się do zastosowania szczególnie w miejscach publicznych.

Sieć została zbudowana w ramach projektu RAPID 5G, który jest tworzony przez instytucje i firmy z Unii Europejskiej oraz Japonii. Projekt jest jedną z prototypowych implementacji 5G – sieci nowej generacji, która docelowo ma zaoferować przepustowość na poziomie od 10 do nawet 100 Gb/s (obecna technologia LTE zapewnia maksymalną prędkość do 300 Mb/s). Dodatkowo w sieciach 5G opóźnienia sygnału mają być o wiele niższe obecnie, a cała infrastruktura charakteryzować się znacząco większą pojemnością, co będzie miało wpływ na stabilność transferu niezależnie od liczby użytkowników w danym momencie.

W teście Exatela przeprowadzono transmisję materiałów wideo w jakości 4K oraz 8K za pośrednictwem modułów antenowych obsługujących 5G. Ostatecznie w trakcie próby udało się osiągnąć maksymalną przepustowość przekraczającą 800 Mb/s.

Zgodnie z zapowiedzią Exatel przeprowadzony w Warszawie test stanowi część projektu, który w przyszłości pozwoli zaoferować polskim operatorom gotowych usług i technologii w momencie gdy wdrożą one komercyjnie sieci 5G.

Polskie władze mają ambitne projekty związane z budową infrastruktury 5G w naszym kraju. W czerwcu br. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała porozumienie na rzecz strategii „5G dla Polski”. Wśród partnerów umowy są instytucje, uczelnie, operatorzy telekomunikacyjni i dostawcy sprzętu. W założeniach projekt ma doprowadzić do szybkiego wdrożenia w naszym kraju nowej technologii 5G zmieniającej sposób komunikacji w sieci.

 

Dołącz do dyskusji: Exatel testuje w Warszawie sieć 5G, transfer ponad 800 Mb/s

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl