SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eyecan+ - mysz sterowana wzrokiem dla osób niepełnosprawnych od Samsunga

Firma Samsung zaprezentowała drugą generację sterowanej wzrokiem myszy komputerowej Eyecan+, która umożliwia niepełnosprawnym użytkownikom pisanie, edycję tekstów oraz przeglądanie internetu z wykorzystaniem ruchów oka. Urządzenie nie wymaga zakładania na siebie żadnych dodatkowych przyrządów, takich jak np. okulary.

Article

Mysz Eyecan+ to jednoczęściowe, przenośne urządzenie w formie skrzynki umieszczanej pod monitorem, która bezprzewodowo rejestruje ruchy gałki ocznej użytkownika i przetwarza je na ruchy kursora na ekranie.

W porównaniu z poprzednią wersją urządzenia Eyecan, zaprezentowaną przez Samsunga w marcu 2012 r., udoskonalono czułość kalibracji oraz opcje dostępne dla użytkownika.

Korzystanie z Eyecan+ wymaga od użytkownika, aby znajdował się w odległości od 60 do 70 cm od ekranu monitora. Bez znaczenia jest natomiast jego pozycja, która może być zarówno siedząca, jak i leżąca. Kalibracja jest konieczna tylko przy pierwszym użyciu, ponieważ urządzenie zapamiętuje charakterystyczne cechy oczu każdego użytkownika. Czułość Eyecan+ można wyregulować na etapie kalibracji lub w trakcie użytkowania.

Po kalibracji na monitorze pojawia się interfejs użytkownika z 18 poleceniami w prostokątnym lub kołowym menu (do wyboru). Oba rodzaje menu można skonfigurować tak, aby przez cały czas były wyświetlane na pierwszym planie. Wszystkie 18 poleceń można uruchamiać ruchem gałki ocznej i mrugnięciem - wystarczy spojrzeć na odpowiednią ikonę i mrugnąć jeden raz. Dostępne polecenia to m.in. "kopiuj", "wklej", "wybierz wszystko", "przeciągnij i upuść", "przewiń" oraz "zbliż". Można także tworzyć dodatkowe polecenia odpowiadające kombinacjom klawiszy, np. "zamknij program" (Alt+F4) czy "drukuj" (Ctrl+P).

Samsung nie zamierza komercjalizować Eyecan+. Wyprodukowana zostanie ograniczona liczba egzemplarzy urządzenia, które zostaną przekazane organizacjom charytatywnym. Zarówno technologia, jak i konstrukcja Eyecan+ zostaną wkrótce upublicznione i udostępnione firmom oraz instytucjom, które chciałby wprowadzić mysz sterowaną wzrokiem na rynek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eyecan+ - mysz sterowana wzrokiem dla osób niepełnosprawnych od Samsunga

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl