SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook zabrania Trumpowi dostępu do swojej platformy do 2023 roku

Facebook poinformował w piątek, że zabroni byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi dostępu do swojej platformy na dwa lata. Ogłosił też nową politykę dotyczącą radzenia sobie z wypowiedziami prominentnych polityków.

Donald Trump w trakcie wystąpienia powyborczego, fot. CNBC Article

Decyzja ta uniemożliwi Trumpowi korzystanie z Facebooka przez kolejne dwa lata, gdy będzie przygotowywać się do potencjalnej kampanii prezydenckiej w 2024 roku.

Facebook zwrócił się do swego panelu doradczego (Oversight Board) o ocenę decyzji o bezterminowym zakazie dla Trumpa po zamieszkach w styczniu na Kapitolu wywołanych przez zwolenników byłego prezydenta USA. Panel ten w zeszłym miesiącu odpowiedział, że Facebook musi albo na stałe zablokować konta Trumpa na Facebooku i Instagramie lub ustalić termin, na który zostaną zawieszone.

Czytaj także: News Corp finalizuje umowy z Google i Facebookiem. Zatrudni stu dziennikarzy w Australii

W swym poście na blogu szef ds. globalnej polityki Facebooka, Nick Clegg powiedział, że firma zawiesi konta Trumpa na dwa lata, ze skutkiem od daty początkowego zawieszenia 7 stycznia tego roku.

Clegg wyjaśnił, że Facebook zdecydował się na zawieszenie na dwa lata w przypadku poważnych naruszeń polityki, ponieważ musi ono być wystarczająco długie, aby "zapewnić bezpieczny okres po aktach podżegania" i "wystarczająco znaczące, aby odstraszyć pana Trumpa i innych przed popełnieniem tak poważnych naruszeń w przyszłości".

Jak powiedział Clegg, pod koniec dwuletniego okresu Facebook zwróci się do ekspertów, aby "ocenili, czy zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego się zmniejszyło". Potem Facebook oceni czynniki zewnętrzne, "w tym przypadki przemocy, ograniczenia pokojowych zgromadzeń i inne oznaki niepokojów społecznych".

"Jeśli stwierdzimy, że nadal istnieje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, przedłużymy ograniczenie o określony czas i przeprowadzimy ponowną ocenę, aż to ryzyko ustąpi" – dodał Clegg.

Czytaj także: Australijskie media tracą ruch po blokadzie Facebooka. "Konflikt rozleje się na cały świat"

Facebook zapowiedział w piątek, że nie będzie już dawał politykom specjalnych zwolnień od swoich zasad dotyczących treści, co stanowi ogromne odejście od wieloletniej polityki traktowania wypowiedzi polityków inaczej niż zwykłych użytkowników.

W 2020 roku przychody Facebooka zwiększyły się o 22 proc. do 85,96 mld dolarów, wpływy reklamowe - o 21 proc. do 84,17 mld dolarów, a pozostałe przychody - o 72 proc. do 1,8 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook zabrania Trumpowi dostępu do swojej platformy do 2023 roku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jd
Trump zupełnie przegrany. Nawet ostatnio zamknął swoją stronkę w necie, a miał podbijać świat nową platformą społecznościową. LoL.
7 28
odpowiedź
User
JoAnna
To jest tzw. wolność po amerykańsku
To już w Chinach mają lepiej...........
41 9
odpowiedź
User
Stefan
Cenzura i tyle.
40 8
odpowiedź