SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook udostępnia narzędzia do zwalczania szkodliwych treści w sieci. Mogą z nich korzystać zewnętrzni partnerzy

Facebook udostępnił na platformie GitHub kod źródłowy narzędzi pomagających mu w identyfikowaniu i powstrzymywaniu szerzenia się szkodliwych treści w serwisie. Dzięki temu zewnętrzne firmy i partnerzy będą mogli korzystać z dodatkowych rozwiązań w walce między innymi z nieodpowiednimi treściami dla dzieci czy materiałami propagującymi terroryzm.

Fot.: Facebook Article

Jak informuje Facebook na swojej stronie internetowej udostępnił on bezpłatnie kod źródłowy dwóch narzędzi służących do identyfikacji takich samych bądź niemal takich samych zdjęć lub filmów.

Technologia, która w Facebooku służy do zwalczania szkodliwych treści na platformie, teraz będzie mogła być wykorzystana przez partnerów branżowych, organizacje non-profit czy twórców oprogramowania.

Jak wyjaśnia Facebook gdy jego zespoły zajmujące się bezpieczeństwem trafiają na zdjęcia bądź filmy przedstawiające na przykład propagandę terrorystyczną czy przemoc, wykorzystując przypisane do tych materiałów „cyfrowe odciski palców” generowane przez udostępnione narzędzia, mogą odszukać duplikaty i zabezpieczyć platformę przed ponownym wgraniem tych treści. Dzięki umieszczeniu kodu tych narzędzi w repozytorium GitHub inne podmioty będą mogły wykorzystać ten sam mechanizm, a także wymieniać się bazami „odcisków” bez konieczności udostępniania oryginalnych filmów i zdjęć.

Facebook wyjaśnia, że wspomniane narzędzia to PDQ oraz TMK+PDQF. Pierwsze zostało zbudowane w oparciu o inne rozwiązania funkcjonujące na rynku, m.in. pHash, PhotoDNA oraz aHash. System TMK+PDQF służący do wyszukiwania i identyfikowania materiałów wideo opracowali inżynierowie z należącego do Facebooka zespołu Artificial Intelligence Research we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Modenie we Włoszech.

Facebook zaznacza, że stworzone przez niego narzędzia są przeznaczone do działania w skali masowej, bowiem w prowadzonym przez niego serwisie pojawiają się miliardy szkodliwych zdjęć czy plików wideo, które na bieżąco trzeba identyfikować i blokować ich dalsze udostępnianie. Firma zapowiada, że w przyszłości będzie nadal pracować nad rozwojem tych i innych rozwiązań i w miarę możliwości udostępniać je innym partnerom w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników w internecie.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczy koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook udostępnia narzędzia do zwalczania szkodliwych treści w sieci. Mogą z nich korzystać zewnętrzni partnerzy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
orwell
Oczywiście to starannie wyselekcjonowani lewaccy pracownicy fb pod okiem starszych braci... szefów zdecydują co złą treścią jest a tzw partnerzy starannie wyselekcjonowani i lewaccy rozpowszechnią dowolną cenzure
22 3
odpowiedź
User
Tomek
Wszystko sygnowane logiem Fejsbuka do kosza i wystrzelić w kosmos.
13 3
odpowiedź
User
ok
Dlaczego w Polsce partnerem Facebooka jest w tym względzie francuska agencja AFP? Dlaczego nie polskie inicjatywy? Np. Demagog czy Konkret24? Obydwie bardzo profesjonalne, osadzone w polskich realiach, znające je i do tego obiektywne (mimo że to drugie związane z tVN)
4 0
odpowiedź
User
Fox
Fejsbuk nie zna polskiego hahaha chyba
2 0
odpowiedź
User
Miki
Precz z cenzurą. Zlikwidować konto na Facebooku i przeszejść na Polnej.
0 0
odpowiedź