SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook inwestuje 2 mld dolarów w okulary do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift

Facebook za 2 mln dolarów przejmuje firmę Oculus VR produkującą okulary do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. - Oculus ma szansę stworzyć najbardziej społecznościową platformę w dziejach i zmienić to, jak pracujemy, bawimy się i porozumiewamy - przekonuje Mark Zuckerberg.

Article

Facebook za Oculus VR zapłaci 400 mln dolarów w gotówce i 1,6 mld dolarów w swoich akcjach. Dodatkowo jeśli firma osiągnie założone cele, jej pracownicy otrzymają 300 mln dolarów. Transakcja zostanie sfinalizowana w drugim kwartale

Oculus VR przygotowuje się do produkcji okularów do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. Po raz pierwszy zostały one zaprezentowane w 2012 roku, a firma na portalu crowdfundingowym Kickstarter zebrała 2,4 mln dolarów dofinansowania. Pod koniec ub.r. 75 mln dolarów zainwestował w nią fundusz Andreessen Horowitz.

Okulary Oculus Rift mają służyć przede wszystkim do grania w gry, ale także do oglądania filmów czy aktywności edukacyjnych. Chociaż urządzenie nie trafiło jeszcze na rynek, zgłosiło się już 75 tys. developerów zainteresowanych tworzeniem na nie aplikacji.

- Mobile to platforma dnia dzisiejszego, a teraz będziemy przygotowywać platformę jutra. Oculus ma szansę stworzyć najbardziej społecznościową platformę w dziejach i zmienić to, jak pracujemy, bawimy się i porozumiewamy - przekonuje Mark Zuckerberg, założyciel i szef Facebooka.

Po przejęciu przez portal Oculus VR ma nadal działać odrębnie w swojej dotychczasowej siedzibie. - Zamierzamy pomóc firmie w tworzeniu jej produktu i rozwijaniu współpracy w celu obsługi większej liczby gier - deklaruje Zuckerberg.

- Po wdrożeniu gier zamierzamy dostosować platformę Oculus Rift do wielu innych aktywności. Wyobraźcie sobie, że dzięki założeniu w domu tych okularów możecie oglądać mecz z pierwszego rzędu widowni, uczyć się we wspólnej klasie z uczniami i nauczycielami z całego świata albo rozmawiać twarzą w twarz z lekarzem - zapowiada szef Facebooka.

Miesiąc temu Facebook kupił mobilny komunikator WhatsApp, a wartość transakcji może sięgnąć 19 mld dolarów (przeczytaj więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook inwestuje 2 mld dolarów w okulary do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Znaffca
Teraz takie czasy, że mając dużo $ wykupuje się szybciutko jakiegoś start-upa, a dzięki wyrobionej marce szybko zdobywa się rynek i zwrot pieniędzy z okładem jest piekielnie szybki. Gdyby Oculus miał się promować ze swojego własnego ramienia, pewnie jeszcze wiele miesięcy by minęło, nim do świadomości konsumentów dotarłaby myśl, że to urządzenie może zrewolucjonizować rynek. Wcześniej trąbiono o tym głównie w mediach zajmujących się tematyką grową lub nowymi technologiami, ale skoro to Facebook jest tutaj inwestorem to nagle wszyscy o tym trąbią. To mądre posunięcie ze strony Zuckerberga ale cios w wolny, zdywersyfikowany rynek. Wszystko zmierza to upowszechnienia się standardu kiedy światowymi zasobami nowych technologii rządzić będzie kilka firm, przez co łatwo będzie narzucić cenę, bo nie będzie znaczącej konkurencji. Pieniądze robią swoje, teraz nie liczy się inwencja twórcza i autonomia tylko to ile ktoś nam zapłaci za ideę. Szkoda, bo Facebook pewnie pójdzie drogą, którą twórcy Oculusa wcale nie chcieli iść.
odpowiedź