SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook z pozwem zbiorowym w Wielkiej Brytanii. Może zapłacić ponad 3 mld dolarów

Do sądu w Wielkiej Brytanii trafił pozew zbiorowy przeciwko koncernowi Meta, do którego należy Facebook. Serwis jest posądzany o monopol na rynku i nieuprawnione wykorzystywanie danych Brytyjczyków. Kwota roszczeń sięga 3,1 mld dolarów.

Facebook, należący obecnie do stworzonego jesienią ub.r. koncernu Meta zmaga się od lat z kłopotami dotyczącymi prywatności użytkowników. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów była afera związana z nielegalnym przekazaniem danych internautów firmie Cambridge Analytica, choć w ub.r. także doszło do wycieku informacji dotyczących 1,5 mld użytkowników Facebooka.

Ponad 3 mld dol. kary?

Teraz Meta napotkała nowe kłopoty na rynku brytyjskim, gdzie wcześniej Facebook został zmuszony do zapłacenia grzywny w wysokości prawie 70 mln dol. w związku z zakupem platformy Giphy.

Czytaj także: Szef DoorDash w radzie dyrektorów koncernu Meta

Do brytyjskiego sądu apelacyjnego ds. konkurencji w Londynie wpłynął pozew zbiorowy, w którym oskarżono Facebooka o nieuprawnione przetwarzanie danych użytkowników z wykorzystaniem dominującej pozycji na rynku.

Pozew jest obsługiwany przez adwokatkę dr Lizę Lovdahl Gormsen. W dokumentach sądowych domaga się ona od Facebooka zapłaty 3,1 mld dol. (2,3 mld funtów) odszkodowania użytkownikom serwisu w Wielkiej Brytanii.

Za co tak wielka kwota? W pozwie wskazano, że w latach 2015- 2019 Facebook wykorzystywał w nieuprawniony sposób dane użytkowników śledząc ich poczynania nie tylko na platformie, ale także na zewnętrznych stronach, za pomocą narzędzia nazywanego potocznie „pikselem Facabooka”. Te informacje były następnie używane  przede wszystkim do targetowania reklam w internecie.

W rozmowie z serwisem TechCrunch dr Lovdahl Gormsen zwróciła uwagę nie tylko na praktyki Facebooka, ale także na jego dominującą pozycję na rynku.

- W ciągu 17 lat od jego utworzenia Facebook stał się jedyną siecią społecznościową w Wielkiej Brytanii, w której możesz mieć pewność, że będziesz mieć kontakt z przyjaciółmi i rodziną w jednym miejscu - zaznaczyła Lovdahl Gormsen. - Facebook miał jednak ciemną stronę, nadużył swojej dominacji rynkowej, aby narzucić nieuczciwe warunki zwykłym Brytyjczykom, dając możliwość wykorzystywania ich danych osobowych. Rozpoczynam tę sprawę, aby zabezpieczyć miliardy funtów szkód dla 44 milionów Brytyjczyków, których dane zostały wykorzystane przez Facebooka.

Na razie koncern Meta nie odniósł się do zarzutów sformułowanych w pozwie zbiorowym. Nie wiadomo też, kiedy brytyjski sąd zajmie się sprawą.

Czytaj także: Dane polskich użytkowników Google i Facebooka warte ponad 6 mld złotych

Dołącz do dyskusji: Facebook z pozwem zbiorowym w Wielkiej Brytanii. Może zapłacić ponad 3 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl