SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook inwestuje 50 mln dolarów w Metaverse

Pierwsza inwestycja Facebooka w koncepcję metaverse sfinansuje programy badawcze, które mają za zadanie rozwijać cyfrowy wszechświat fikcyjny w sposób „odpowiedzialny, inkluzywny i wzmacniający”.

Article

Szef Facebooka, Mark Zuckerberg w niedawnym wywiadzie zdradził, że widzi przyszłość Facebooka, z jego ogromnymi zasobami i doświadczeniem w kontaktach społecznych, jako „firmy Metaverse”. Nowa inwestycja jest krokiem w tym kierunku, podobnie jak ogłoszony niedawno awans szefa AR/VR Facebooka, Andrew Boswortha na stanowisko dyrektora technologicznego firmy.

- Kiedy koncentrujemy się na budowaniu kolejnej platformy obliczeniowej, nasza praca nad rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością oraz konsumenckimi narzędziami pogłębi ludzkie połączenie niezależnie od fizycznej odległości i bez przywiązania do urządzeń – zapowiedział Mark Zuckerberg.

Czytaj też: Facebook nie wszystkich traktuje jednakowo. Znanym użytkownikom pozwala na więcej

Podobnie jak wcześniej sztuczna inteligencja, Metaverse jest nadużywanym i błędnie przedstawianym pojęciem, bo nie ma ścisłej definicji ani parametrów. Jest definiowany jako przestrzeń rzeczywistości wirtualnej, w której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje ze środowiskiem generowanym komputerowo i innymi użytkownikami, na ogół za pośrednictwem cyfrowych awatarów. Istnieje pogląd, że Metaverse będzie podobny do internetu, gdzie nie będzie centralnego hosta ani platformy jako takiej, ale otwarte struktury, na której każdy może zbudować.

Istnieje wiele odmian Metaverse’u i właściwie jest nim każda gra online dla wielu graczy, zapewniająca platformę interakcji użytkownika w symulowanej przestrzeni. Ale to tylko małe elementy tej koncepcji, bo Metaverse przez duże „M” to znacznie szersze pojęcie, w którym zamiast niszowych społeczności wirtualnych byłaby platforma połączeń cyfrowych na dużą skalę, z którą każdy może się w każdej chwili połączyć i prowadzić w tej przestrzeni wiele działań.

W ten obszar chce wkroczyć Facebook próbując powiązać z rosnącą koncepcją Metaverse swoje różne projekty, w tym rozwój AR i VR. Firma Zuckerberga już jest liderem w dziedzinie VR, przyszłości wirtualnego połączenia i zamierza pozycjonować się jako przyszła kluczowa platforma interakcji, które mogą wystąpić w przestrzeni cyfrowej.

Pierwszymi partnerami funduszu Metaverse są Howard University w Waszyngtonie oraz Seoul National University i University of Hong Kong.

W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc. do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów. Koncern zaznaczył, że w drugim półroczu tempo wzrostu jego wyników może znacząco spaść.

Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld.

 

Dołącz do dyskusji: Facebook inwestuje 50 mln dolarów w Metaverse

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl