SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook musi zapłacić 265 mln euro grzywny za naruszenie prywatności użytkowników

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) w poniedziałek nałożył 265 milionów euro grzywny na Facebooka. Kara jest wynikiem dochodzenia, rozpoczętego w kwietniu 2021 roku po opublikowaniu danych osobowych 533 milionów użytkowników serwisu.

DPC poinformował w poniedziałek, że zakończył swoje dochodzenie, które rozpoczęło się w kwietniu 2021 roku po opublikowaniu nazwisk, numerów telefonów i adresów e-mail użytkowników Facebooka na internetowych forach hakerskich.

Czwarta kara dla właściciela Facebooka

Poniedziałkowa grzywna jest czwartą, jaką irlandzki regulator nałożył na jedną ze spółek należących do koncernu Meta, który jest także właścicielem m.in. WhatsAppa i Instagrama. Łączna suma kar nałożonych na spółki należące do konglomeratu Marka Zuckerberga przez DPC wynosi 910 milionów euro - informuje agencja Reutera.

Facebookowi nakazano też podjęcie szeregu działań naprawczych.

We wrześniu 2021 DPC nałożył na WhatsAppa karę 225 mln euro za naruszenie zasad ochrony danych osobowych.

W marcu 2022 roku na koncern Meta nałożono kolejną grzywnę w wysokości 17 milionów euro, również z powodu naruszeń ochrony danych, a we wrześniu irlandzki regulator ukarał Instagrama rekordową grzywną w wysokości 405 milionów euro.

Meta zdecydowała się odwołać od decyzji dotyczących WhatsAppa i Instagrama, a orzeczenie w tej sprawie uważa się za precedens dla przyszłych dochodzeń dotyczących naruszeń danych - zaznacza agencja dpa.

Reuters przypomina, że DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy Tiktok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 40 otwartych dochodzeń w sprawie tego typu podmiotów, w tym 13 obejmujących Metę.

Jak zaznacza agencja dpa organy ochrony danych państw członkowskich UE współpracowały z władzami Irlandii i zgodził się z ich decyzją.

Facebook poinformował, że analizuje poniedziałkowe orzeczenie.

Meta zwolni 11 tys. pracowników

Ponad dwa tygodnie temu Meta Platforms zapowiedziała, że pożegna się z ponad 11 tys. pracowników. Zwolnienia będą dotyczyć zarówno pionu platform społecznościowych, jak też segmentu Reality Labs obejmującego przejętą kilka lat temu firmę Oculus Rift produkującą gogle do wirtualnej rzeczywistości i rozwijane mocno od ponad roku metawersum.

Na koniec września br. Meta Platforms zatrudniała 87 214 osób, o 28 proc. więcej niż przed rokiem.

W trzecim kwartale br. przychody firmy zmalały rok do roku o 4 proc. do 27,71 mld dolarów. Stanowiące ich zdecydowaną większość wpływ z reklam na platformach Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram zmniejszyły się z 28,28 do 27,24 mld dolarów (m.in. wskutek spadku średniej ceny emisji reklam o 18 proc.), a pozostałe przychody z tych platform wzrosły ze 176 do 192 mln dolarów.

Dołącz do dyskusji: Facebook musi zapłacić 265 mln euro grzywny za naruszenie prywatności użytkowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
śmiechu warte
A podobno to Huawei szpieguje a czym się różnią szpiedzy jankescy 🤔
odpowiedź
User
Tomek
Coraz bliżej nieba, gdy czytam takie newsy xD.
odpowiedź
User
Wet za wet
Teraz należało by wykopać Facebooka z Polski
odpowiedź