SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook grozi wycięciem newsów w USA. Zarzuca Kongresowi, że chce stworzyć kartel tradycyjnych mediów

Meta Platforms zapowiada, że jeśli Kongres uchwali przepisy ułatwiające tradycyjnym wydawcom zawieranie grupowo umów licencyjnych z koncernami cyfrowymi, rozważy usunięcie treści informacyjnych z Facebooka. Proponowane regulacje popiera za to organizacja wydawców News Media Alliance.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Według nieoficjalnych informacji kongresmeni chcą, żeby przepisy z Ustawy o ochronie i konkurencyjności dziennikarskiej znalazły się wśród regulacji z zakresu bezpieczeństwa państwowego. Ma to pomóc tradycyjnym wydawcom, zwłaszcza mediom lokalnym, funkcjonować na rynku zdominowanym przez koncerny cyfrowe.

W myśl przepisów właściciele tradycyjnych mediów będą mogli łatwiej negocjować z koncernami takimi jak Meta Platforms czy Alphabet. Chodzi przede wszystkim o umowy licencyjne, dotyczące treści od wydawców zamieszczanych na platformach gigantów cyfrowych.

Organizacja News Media Alliance, zrzeszająca wydawców prasowych, apeluje do Kongresu o przyjęcie nowych przepisów, argumentując, że „lokalne gazety nie dadzą rady mierzyć się przed kolejne kilka lat wykorzystywania swojej pozycji przez big techy, a czas na podjęcie działań się kurczy”.

- Ryzykujemy pozwolenie na to, że media społecznoścowe staną się de facto lokalną gazetą w Ameryce - podkreśliła.

Rzecznik Meta Platforms: wydawcy sami publikują u nas treści

Przeciwnego zdania jest Meta Platforms. Rzecznik koncernu Andy Stone w oświadczeniu stwierdził, że proponowane przepisy są nieprzemyślane.

- Jeśli ta ustawa zostanie przegłosowana przez Kongres jako część legislacji dotyczącej bezpieczeństwa państwowego, będziemy zmuszeni rozważyć usunięcie newsów z naszej platformy (czyli Facebooka, tam pojawia się dużo więcej treści informacyjnych niż na Instagramie - przyp.), żeby nie podlegać kontrolowanym przez państwo negocjacjom, które niesprawiedliwie lekceważą wartość, którą dostarczamy mediom newsowym poprzez zwiększony ruch i subskrypcje - zapowiedział.

Stone podkreślił, że wydawcy i nadawcy dobrowolnie publikują swoje treści na Facebooku, ponieważ wiedzą, że ma to sens. - Żadna firma nie powinna być zmuszana do płacenia za treści, których użytkownicy nie chcą widzieć i które nie są znaczącym źródłem przychodów - stwierdził.

- Mówiąc prosto: władza tworząca podmiot przypominający kartel, który zobowiązuje jedną prywatną firmę do płacenia innym prywatnym podmiotom to okropny precedens dla całego amerykańskiego biznesu - ocenił.

Podobne stanowisko wyraziły trzy organizacje: Amerykańska Unia Wolności Cywilnych, Wiedza Publiczna oraz Stowarzyszenie Przemysłu Komputerowego i Komunikacyjneg. We wspólnym oświadczeniu oceniły, że proponowana ustawa nie gwarantuje, że środki uzyskane przez wydawców od koncernów cyfrowych trafią ostatecznie do dziennikarzy, za to tworzy „nierozsądny, antymonopolowy wyjątek dla wydawców i nadawców”.

Meta grozi Kanadzie blokadą Facebooka

Wiosną br. kanadyjski rząd skierował do parlamentu projekt ustawy Online News Act zakładającej, że koncerny cyfrowej będą musiały porozumieć się z wydawcami tradycyjnymi co do opłat za korzystanie z ich treści. - Wszystko, o co prosimy gigantów technologicznych jak Facebook, to wynegocjowanie uczciwych umów z właścicielami mediów, skoro zarabiają na ich pracy - skomentował Pablo Rodriguez, minister dziedzictwa i multikulturowości.

Meta Platforms jest krytycznie nastawiony do takiej regulacji. - Uważamy, że Online News Act wypacza relacje między platformami cyfrowymi wydawcami newsowymi, dlatego apelujemy do rządu, żeby przemyślał swoje stanowisko - stwierdził we wpisie blogowym Marc Dinsdale, szef partnerstw mediowych w kanadyjskim biurze koncernu.

Na początku ub.r. w Australii uchwalono przepisy nakazujące platformom cyfrowym płacić tamtejszym wydawcom ich treści. Facebook zareagował jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji: na krótko zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom w Australii treści informacyjnych od zewnętrznych wydawców.

Ostatecznie jednak zaczął podpisywać umowy dotyczące płacenia za treści australijskich mediów. Porozumiał się m.in. z koncernem News Corp.

Z kolei w miniony weekend rząd Nowej Zelandii zapowiedział przepisy, na mocy których koncerny cyfrowe takie jak Meta Platforms czy Alphabet będą płaciły tradycyjnym wydawcom za ich treści.

Dołącz do dyskusji: Facebook grozi wycięciem newsów w USA. Zarzuca Kongresowi, że chce stworzyć kartel tradycyjnych mediów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
blog redaktora prowadzacego
dla interakcji z kenysami ktorzy obsluguja wydruki zewenetrzne eg. drukarki termiczne terminali kart platniczych
odpowiedź
User
Murica
Pora skończyć z pejsbukiem na usługach karteli syjonistycznych
odpowiedź
User
frydet
Na miejscu Mety nie bawiłbym się w półśrodki i zablokował możliwość linkowania do mediów.
Niech pozyskują ruch gdzieś indziej,
odpowiedź