SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook pozwala użytkownikom Androida na wyłączenie lokalizacji w tle

Facebook udostępnił użytkownikom Androida nową opcję pozwalającą na wyłączenie  ich lokalizowania w czasie gdy aplikacja nie jest uruchomiona. Wcześniej taką funkcję otrzymały osoby korzystające z wersji Facebooka przeznaczonej do systemu iOS.

Article

O wprowadzeniu nowej opcji Facebook poinformował na swojej stronie wyjaśniając, że stoi za tym troska o to by użytkownicy mieli większą niż dotąd kontrolę nad danymi zbieranymi i gromadzonymi przez serwis. Wcześniej jednak w mediach pojawiły się oskarżenia o to, że serwis zbiera bez wiedzy internautów dodatkowe informacje na ich temat i śledzi nieświadomych użytkowników.

Nowa funkcja jest związana z informacjami o lokalizacji użytkowników korzystających z mobilnego Facebooka w urządzeniach z systemem Android. Serwis tłumaczy, że w wypadku korzystania np. z opcji wyszukiwania znajomych znajdujących się w pobliżu użytkownik zgadza się na to by Facebook monitorował jego położenie i na tej podstawie wyszukiwał odpowiednie osoby. Kontrowersje budził jednak fakt, że historia lokalizacji jest gromadzona nawet wówczas gdy aplikacja pozostaje wyłączona.

Dzięki wprowadzonej właśnie opcji użytkownik będzie mógł zdecydować o tym by Facebook nie ustalał jego położenia i nie przechowywał danych w historii lokalizacji w momencie gdy aplikacja pozostaje zamknięta. Funkcja jest dostępna w ustawieniach.

Oprócz wprowadzenia nowego rozwiązania Facebook zapowiedział, że będzie wysyłał odpowiednie powiadomienia do tych użytkowników, którzy wcześniej z rozmaitych powodów włączyli funkcje lokalizacji w aplikacji. Alert poinformuje o tym że funkcję można wyłączyć i w jaki sposób tego dokonać.

Opcję wprowadzoną obecnie w Androidzie mieli już wcześniej do dyspozycji użytkownicy Facebooka w iPhone’ach. Pomimo tego serwis zapowiedział, że także oni otrzymają wspomniane alerty przypominające o możliwości zablokowania dostępu do lokalizacji w momencie gdy aplikacja funkcjonuje w tle.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld). Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook pozwala użytkownikom Androida na wyłączenie lokalizacji w tle

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl