SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook zapłaci 37,5 mln dolarów za śledzenie użytkowników

Facebook ma zawrzeć sądową ugodę w sprawie zbiorowego pozwu użytkowników. Serwis został oskarżony o to, że śledził poczynania internautów bez ich zgody w celach reklamowych. Na podstawie ugody Facebook ma zapłacić odszkodowanie w wysokości 37,5 mln dolarów.

Mark Zuckerberg w czasie przesłuchania w Senacie USAArticle

Facebook, znajdujący się obecnie w strukturach koncernu Meta, od dawna spotyka się z zarzutami o manipulowanie ich prywatnością, wystarczy przypomnieć ogromną aferę związaną z Cambridge Analytica z 2018 r.

W 2022 r. Facebook zapłacił 90 mln dol. odszkodowania w związku z pozwem z 2012 r. za śledzenie nieświadomych tego użytkowników platformy. Obecnie zaś toczy się postępowanie sądowe mające rozstrzygnąć, czy Facebook śledził także poczynania internautów w Wielkiej Brytanii. Tutaj wchodzi w grę nawet 3,1 mld dol.

Ugoda i odszkodowanie

W 2018 r. w USA do sądu w Kalifornii trafił kolejny pozew zbiorowy ze strony użytkowników Facebooka. W dokumentach stwierdzono, że serwis naruszył prawo kalifornijskie i własną politykę prywatności, zbierając dane od użytkowników, którzy wyłączyli usługi lokalizacyjne na swoich urządzeniach mobilnych.

Czytaj także: Facebook traci miliardy bo nie dogadał się z Apple

Użytkownicy twierdzili, że nie chcieli dzielić się swoimi lokalizacjami z Facebookiem, firma jednak wywnioskowała, gdzie byli z ich adresów IP, i użyła tych informacji, aby wysłać internautom targetowane reklamy.

Już wcześniej Facebook próbował tłumaczyć, że wykorzystuje dane o lokalizacji aby pomóc reklamodawcom dotrzeć do ludzi w określonych obszarach. Jako przykład podał, że użytkownicy, którzy stołowali się w konkretnych restauracjach, mogą otrzymywać posty od znajomych, którzy również tam jedli, lub reklamy od firm, które chcą świadczyć usługi w pobliżu.

Teraz Reuters poinformował, że została zaproponowana wstępna ugoda w sprawie pozwu. Przewiduje ona, że Facebook zapłaci użytkownikom w sumie 37,5 mln dol. w ramach odszkodowania za ich śledzenie. Porozumienie obejmuje obywateli USA, które korzystały z Facebooka po 30 stycznia 2015 r. Ugoda wymaga jeszcze akceptacji ze strony sądu północnego dystryktu Kalifornii.

Czytaj także: TikTok śledzi użytkowników przez wewnętrzną przeglądarkę? Firma zaprzecza

Dołącz do dyskusji: Facebook zapłaci 37,5 mln dolarów za śledzenie użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl