SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook sprawdzał emocje użytkowników

Facebook eksperymentował z treścią postów w taki sposób, aby wywoływały one określone emocje u odbiorców.

Jak podał brytyjski „The Telegraph” przeprowadzone przez Facebooka badanie miało na celu sprawdzenie, w jaki sposób posty o określonym charakterze wpływają na użytkowników. W eksperymencie udział wzięło blisko 700 tys. osób, których jednak nie poinformowano o tym fakcie. Badacze zmieniali liczbę wyświetlanych postów danego typu i obserwowali reakcje użytkowników. Łącznie w dniach 11-18 stycznia 2012 r. przeanalizowano 3 mln wpisów zawierających 122 mln słów.

Wyniki eksperymentu opublikowano w naukowym czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Okazało się, że w sytuacji, gdy w strumieniu pojawiało się mniej postów o pozytywnym wydźwięku, użytkownicy sami publikowali mniej tego typu treści. Gdy zmniejszono jednak liczbę postów negatywnych, badani internauci chętniej dzielili się pozytywnymi emocjami i sprawiali wrażenie bardziej szczęśliwych.

Badanie miało pokazać, w jaki sposób emocje znajomych mają wpływ na nastrój internautów. Po opublikowaniu wyników na Facebooka spadła jednak lawina krytyki ze strony użytkowników niezadowolonych z powodu przeprowadzania eksperymentów bez ich wiedzy oraz zgody. Pracownicy serwisu w odpowiedzi tłumaczą, że projekt jest wyrazem dużej uwagi, jaka jest przywiązywana do emocjonalnego wpływu Facebooka na użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Facebook sprawdzał emocje użytkowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Facebook pokazał chęć i skuteczność "inżynierii społecznej" przy pomocy swojego portalu. Biorąc pod uwagę kim są właściciele FB stwarza to duże zagrożenie dla wolnego świata.
odpowiedź
User
Kaśka
Moim zdaniem nic odkrywczego. Normalne, że emocje innych się nam udzielają.
odpowiedź