SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania. Kara za śledzenie internautów

Facebook chce w ramach ugody zapłacić odszkodowanie w wysokości 90 mln dolarów w ramach pozwu zbiorowego w USA. Firma ma zostać ukarana za nieuprawnione śledzenie poczynań internautów w sieci i wyrównać im straty.

Sprawa sięga 2012 r., kiedy w USA został złożony pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi, który obecnie znajduje się w strukturach koncernu Meta.

Firma została wówczas oskarżono o to, że w latach 2010-2011 bez zgody użytkowników śledziła ich zachowania na zewnętrznych stronach (za pomocą tzw web trackerów) m.in. z wykorzystaniem wtyczek „lubię to!”. System funkcjonował nawet wtedy, gdy użytkownik wylogował się z serwisu Facebooka, co stanowi obejście funkcjonujących w USA przepisów.

Czytaj także: Facebook z pozwem zbiorowym w Wielkiej Brytanii. Może zapłacić ponad 3 mld dolarów

Dekada batalii, 90 mln kary

Sądowe spory trwały przez wiele lat. Facebook wygrywał sprawę trzykrotnie w sądach niższych instancji, konsekwentnie jednak wpływały kolejne apelacje.

Ostatecznie strony postępowania zawarły porozumienie, w ramach którego Facebook zobowiązał się do zapłacenia 90 mln dol. odszkodowania za swoje bezprawne działania. O zatwierdzeniu tej umowy ma zdecydować Sąd Okręgowy dla Północnego Dystryktu Kalifornii.

W ramach ugody Facebook ma zapłacić uczestnikom pozwu, czyli tym internautom, którzy poczuli się oszukani przez serwis i ponieśli przez to straty związane ze swoją prywatnością. Uzgodnione odszkodowanie będzie jednym z dziesięciu najwyższych w historii, związanych z naruszeniem prywatności w sieci.

Czytaj także: Meta definiuje nową misję. „Działajmy szybko” i „Żyjmy w przyszłości”, pracownicy to „Metamates”

- Osiągnięcie ugody w tej sprawie, która ma ponad dekadę, jest w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych akcjonariuszy i cieszymy się, że możemy załatwić ten problem i zmierzać dalej – zaznaczył cytowany przez media rzecznik Facebooka..

Dołącz do dyskusji: Facebook zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania. Kara za śledzenie internautów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl