SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook walczy z dezinformacją o koronawirusie. Będzie odsyłał do oficjalnych źródeł

W ramach walki z epidemią koronawirusa Facebook wprowadza nową formę informowania o tym zjawisku. Użytkownicy w Aktualnościach i w wyszukiwarce zobaczą komunikaty odsyłające ich do oficjalnych źródeł informacji na temat koronawirusa. To element ograniczania zasięgu fake newsów dotyczących epidemii.

Mark Zuckerberg, fot. Facebook.comArticle

Nowy rodzaj groźnego koronawirusa oznaczonego przez organizację WHO nazwą Covid-19 wykryto w Chinach pod koniec grudnia 2019 r. W ciągu kilku tygodni wywołał on epidemię, której centrum stanowi chińskie miasto Wuhan.

Według statystyk z poniedziałku na całym świecie zanotowano ponad 169 tys. przypadków zainfekowania koronawirusem, zaś 6513 osób poniosło śmierć w związku z Covid-19. Przypadki zarażenia koronawirusem pojawiły się także w Polsce, w poniedziałek potwierdzono obecność w naszym kraju 150 zainfekowanych osób. Troje pacjentów zmarło w wyniku chorób spowodowanych wirusem.

Facebook skieruje do Ministerstwa Zdrowia

W walkę z epidemią koronawirusa włączył się serwis Facebook, który chce szczególnie ograniczyć dezinformacje na temat Covid-19 które pojawiają się na platformie.

Facebook zapowiedział, że na kontach użytkowników (także w Polsce) w Aktualnościach będzie cyklicznie wyświetlał zbiorcze informacje na temat epidemii koronawirusa pochodzące z oficjalnego źródła, czyli Ministerstwa Zdrowia.

Podobny mechanizm zastosowano w wypadku wyszukiwarki. Jeśli użytkownik wyszukuje informacje na temat koronawirusa na Facebooku lub kliknie taki hashtag na Instagramie, wyświetlony zostanie specjalny komunikat przekierowujący na rządową stronę poświęconą Covid-19.

Serwisy walczą z dezinformacją

Wprowadzając nowe rozwiązanie wspomagające walkę z koronawirusem Facebook zapowiada także, że w dalszym ciągu będzie aktywnie wyszukiwał i blokował fake newsy związane z epidemią.

W ramach rzetelnego informowania o Covid-19 niedawno Facebook zapowiedział, że będzie publikował w swoim serwisie za darmo reklamy przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia zawierające oficjalne sprawdzone dane na temat epidemii koronawirusa.

Kilka dni temu do walki z dezinformacją o koronawirusie w Polsce dołączyły także Twitter i Allegro. Twitter uruchomił w polskiej wersji serwisu mechanizm, który po wpisaniu w wyszukiwarkę określeń związanych z koronawirusem odsyła użytkowników do wiarygodnych źródeł informacji związanych z chorobą i epidemią. Odpowiedni komunikat pojawia się także w wypadku korzystania z wyszukiwarki na platformie Allegro.

W IV kwartale 2019 r. kwartale Facebook osiągnął wzrost przychodów o 25 proc. do 21,08 mld dolarów oraz zysku netto z 6,88 do 7,35 mld dolarów. W skali miesiąca ze wszystkich platform koncernu korzysta 2,89 mld internautów, a z samego Facebooka - 2,5 mld.

Dołącz do dyskusji: Facebook walczy z dezinformacją o koronawirusie. Będzie odsyłał do oficjalnych źródeł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl