SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook walczy z fałszywymi kontami. 2,2 mld profili usuniętych w trzy miesiące

Facebook podał statystyki dotyczące walki ze zjawiskiem zakładania w serwisie fałszywych kont, które często są wykorzystywane do nielegalnej działalności. W I kwartale 2019 roku z Facebooka usunięto 2,2 mld fikcyjnych profili, o miliard więcej niż w poprzednim kwartale.

Article

To pierwszy przypadek gdy Facebook zdradza dokładniejsze dane dotyczące walki ze zjawiskiem zakładania w serwisie fałszywych kont. Jest to nie tylko niezgodne z regulaminem Facebooka, fikcyjne profile są też często wykorzystywane do prowadzenia różnych form nielegalnej działalności, m.in. rozsyłania spamu, dystrybucji fake newsów i mowy nienawiści, czy oszustw.

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Facebook na firmowej stronie w I kwartale 2019 r. serwis usunął 2,2 mld fałszywych kont.

Facebook podkreśla że to znaczący wzrost, bowiem w ostatnim kwartale 2018 r. zostało zlikwidowanych jedynie 1,2 mld fikcyjnych profili. Ze statystyk wynika że walka z fałszywymi kontami narasta lawinowo – w okresie od lipca do września ub.r. zamknięto 754 mln kont, zaś kwartał wcześniej – 800,4 mln.

Facebook zaznacza że większość fikcyjnych profili została wychwycona przez algorytmy serwisu w ciągu zaledwie kilku minut od ich założenia i zablokowana jeszcze zanim konta te zostały napotkane przez użytkowników platformy.

Przy okazji danych związanych z fałszywymi profilami FB podał też po raz pierwszy liczby dotyczące przypadków, w których konkretne treści opublikowane przez użytkowników zostały zablokowane, a później przywrócone i stały się ponownie widoczne.

W I kwartale br. użytkownicy 20,8 mln razy odwołali się od decyzji o zablokowaniu treści uznanych przez serwis za spam. W przypadku 5,7 mln wniosków zostały one uwzględnione, w sumie zaś przywrócono 44,2 mln treści. Facebook zaznacza że ta ostatnia liczba dotyczy wszystkich przywróconych materiałów, a więc także takich które powróciły do serwisu bez interwencji ze strony użytkowników.

W raportowanym okresie przywrócono także 1,1 mln treści usuniętych z powodu nagości lub ich seksualnego charakteru, zaś 152 tys. materiałów przywrócono po wcześniejszym zablokowaniu ich w związku z mową nienawiści.

W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 miliardów dolarów, a zysk netto sięgnął 2,4 miliarda dolarów. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 miliarda.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook walczy z fałszywymi kontami. 2,2 mld profili usuniętych w trzy miesiące

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jenny
W Polsce za spam uznano słowo "Tesla" i jednemu fanpejdżowi wycięli cały zasięg. Taki to prawy i sprawiedliwy jest ten Facebook :)
3 6
odpowiedź
User
Miro
Niech AI wycina jak najwięcej kont i "spamu", to użytkownicy wreszcie porzucą takie portale.
4 5
odpowiedź
User
Tomek
Do fejsbuka mam propozycję do wasz wypierdalac naszego kraju ja byłem 10 razy blokowany mam to dupie dale. będę jebal fejsbuka. Jebia się jak króliki
6 5
odpowiedź
User
Kókjiź
Nie rozumiem czemu tyle ludzi ma tego Facebooka. Przecież to beznadzieja. Ja nie mam i nigdy nie miałem, bo nie ma tam nic wartościowego. Ludzie masę czasu tracą na przewijanie w nieskończoność tej niebieskiej witryny.
4 7
odpowiedź