SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook wprowadza Messenger Kids, wersję komunikatora dla najmłodszych użytkowników. „Kontrolowanie zachowań użytkowników od dziecka”

Facebook zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty Messenger Kids, platformy komunikacyjnej przeznaczonej dla najmłodszych internautów. Z komunikatora będą mogły korzystać dzieci do 13. roku życia przy szerokiej kontroli ze strony rodziców. Jednak motywy udostępnienia aplikacji budzą wątpliwości. - Czyż nie byłoby fantastycznie kontrolować od małego zachowań dzieciaków i bezpiecznie, automatycznie zakładać im konto na FB zaraz po ukończeniu 13 roku życia? - zastanawia się w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Anna Robotycka, partner zarządzający w FaceAddicted.

Article

W założeniach Messenger Kids ma być internetową platformą komunikacyjną przeznaczoną dla dzieci które nie przekroczyły 13. roku życia.

Facebook informuje, że do korzystania z Messenger Kids nie jest konieczne założenie profilu w serwisie ani podawanie numeru telefonu, natomiast rodzice dziecka powinni zatwierdzić założenie konta, a także kontakty z którymi będzie się komunikować dziecko.

Facebook zapewnia, że motywem uruchomienia komunikatora jest chęć udostępnienia najmłodszym użytkownikom internetu narzędzia do wzajemnych kontaktów w sieci, które będzie całkowicie bezpieczne i pozostanie pod pełną kontrolą opiekunów dzieci. Ma to zapewnić rozbudowany system filtrów oraz zespół specjalistów Facebooka, którego zadaniem będzie blokowanie na platformie treści szkodliwych dla najmłodszych internautów.

Zapowiadając wprowadzenie Messenger Kids Facebook zapewnia też, że nie będzie starał się monetyzować tej platformy i nie wykorzysta pochodzących z niej danych do celów marketingowych. Jednak w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Anna Robotycka, partner zarządzający w FaceAddicted wątpi w to czy intencje Facooka są do końca czyste.

- W wideo promującym i opisującym ideę stojącą za Messanger Kids co drugie - trzecie słowo pojawia się „kontrola” i „bezpieczeństwo” - zauważa Anna Robotycka. - Oczywiście twórcom chodziło o kontrolę ze strony rodziców i bezpieczeństwo dzieciaków. Jednak pytanie czy oba rzeczowniki raczej nie oddają zamysłu Facebooka? Czyż nie byłoby fantastycznie kontrolować od małego zachowań dzieciaków i bezpiecznie, automatycznie zakładać im konto na FB zaraz po ukończeniu 13 roku życia?

Właśnie w możliwości automatycznego założenia konta po 13 roku życia nasza rozmówczyni upatruje największą wartość aplikacji dla samego Facebooka.

- W ten sposób może już jak najwcześniej zadbać o to, by mali fani mediów społecznościowych nie przechodzili nazbyt chętnie do Snapchata - przewiduje Robotycka. - To bardzo bezpieczne także dla planowania pośredniej monetyzacji kolejnych produktów. Czy tworzenie osobnego komunikatora dla dzieci ma sens? Z punktu widzenia rodziców i samego FB zapewne tak, ale biorąc pod uwagę fakt jak świetnie dzieciaki potrafią zmylić w sieci swoich rodziców i chcą się ich kontroli uwolnić, nie sądzę by ten produkt był rzeczywiście strzałem w 10-tkę - wątpi Robotycka.

Na razie komunikator będzie dostępny jedynie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych korzystających z urządzeń wyposażonych w system iOS. Facebook jednak zapowiada, że w nadchodzących tygodniach oferta zostanie rozszerzona na kolejne rynki i platformę Android.

W III kwartale 2017 roku Facebook zanotował przychody w wysokości ponad 10,3 mld dol., a zysk netto skoczył do 4,7 mld. Liczba użytkowników odwiedzających serwis co miesiąc przekracza obecnie 2 mld.

Dołącz do dyskusji: Facebook wprowadza Messenger Kids, wersję komunikatora dla najmłodszych użytkowników. „Kontrolowanie zachowań użytkowników od dziecka”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hakjer
Czy masz ukończone 13 lat?
Tak - załóż normalnego Mesendżera
Nie - załóż dziecio-wersję
Kliknąłeś Nie. Niech opiekun prawny o dowolnej płci kliknie "Zgadzam się" na dziecio-mesendżera.
odpowiedź
User
aZaliż
Rodzicom, którzy założyli nieletnim konta na FB, odebrałbym część praw rodzicielskich.
odpowiedź
User
pks_rulez
Do lekcji bachory, a nie jakieś fejsbuki, mesendżery...
odpowiedź