SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Facebook powoła zewnętrzną radę nadzorczą. Będzie decydować o zamieszczaniu spornych treści w serwisie

Facebook zapowiedział że powoła zewnętrzną radę nadzorczą, która będzie zajmować się kwestiami dotyczącymi publikowania na platformie treści budzących kontrowersje. Nowe ciało pojawi się w 2020 roku i ma się składać z ekspertów, którzy nie będą mieli prawa do decydowania o polityce i strategii rozwoju Facebooka.

Mark Zuckerberg, CEO Facebooka Article

Plany powołania nowego ciała nadzorującego pewne aspekty funkcjonowania serwisu Facebook zapowiedział na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami w 2020 r. w Facebooku zacznie działać zewnętrzna rada nadzorcza złożona docelowo z 40 członków. Według planu wyboru pierwszych kilkunastu dokona sam Facebook, zaś kolejni zostaną wyłonieni przez osoby zasiadające już w radzie.

Zadaniem zewnętrznej rady nadzorczej ma być decydowanie o zamieszczaniu na Facebooku treści budzących kontrowersje, np. tych związanych ze skrajnymi poglądami politycznymi czy społecznymi. W założeniach rada będzie opiniować konkretne wpisy i wskazywać czy mają się one znaleźć w serwisie, czy też powinny zostać na stałe usunięte.

Facebook zaznacza, że powołanie rady ma na celu wprowadzenie bardziej transparentnych zasad dotyczących blokowania niektórych treści zamieszczanych przez użytkowników, według planów będzie też odpowiedzią na zarzuty o to, że serwis kierowany przez Marka Zuckerberga często podejmuje niewłaściwe decyzje związane z publikowaniem określonych wpisów.

Facebook przewiduje, że zapowiadana rada będzie podejmowała decyzje dotyczące wyłącznie tych spornych treści, które nie łamią w ewidentny sposób regulaminu serwisu, nie będzie też miała prawa głosu w sprawach związanych ze strategią i dalszymi kierunkami rozwoju platformy.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczu koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook powoła zewnętrzną radę nadzorczą. Będzie decydować o zamieszczaniu spornych treści w serwisie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl