SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Fakt” musi przeprosić TVP i zapłacić 50 tys. zł

Dziennik „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) przegrał wytoczony przez Telewizję Polską proces o ochronę dóbr osobistych w związku z tekstem o wydatkach TVP. Wydawca, dziennikarz oraz były naczelny gazety muszą przeprosić i wpłacić 50 tys. zł na cele charytatywne. Wyrok jest prawomocny.

Article

TVP pozwała Ringier Axel Springer Polska za tekst pt. „Zobacz, na co płacisz abonament”, który ukazał się w „Fakcie” w 2011 roku. Autor artykułu, Bartłomiej Łęczek, napisał w nim m.in., że Piotr Rubik, który skomponował melodię rozpoczynającą „Wiadomości”, za każdą emisję swojego dzieła dostaje ponoć 470 złotych. Z tekstu wynika, że 30 do 70 tys. złotych miesięcznie mają otrzymywać jurorzy programów muzycznych, prowadzący programy i teleturnieje. Według autora, znacznie skromniej prezentują się dochody szeregowych pracowników. - Operator, który zna się z kierownikiem produkcji, za godzinę pracy może zarobić 400 złotych, taki bez znajomości 10 razy mniej - pisał Łęczek.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację wydawcy „Faktu”, utrzymując tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który uwzględnił pozew TVP o ochronę jej dóbr osobistych (wyrok w tej sprawie zapadł w grudniu 2013 roku - więcej na ten temat).

Zdaniem sądu, artykuł zawierał „rażąco nieprawdziwe informacje dotyczące wydatków TVP i źródeł ich finansowania”, w tym zarobków pracowników spółki i jej współpracowników oraz budowy nowego gmachu m.in. z wpływów z abonamentu. Nadawca dowiódł przed sądem, że wpływy z abonamentu sięgały w 2011 roku 10-13 proc. jego budżetu i nie były przeznaczane na żadne z celów opisane przez „Fakt”.

Zgodnie z wyrokiem wydawca „Faktu”, Grzegorz Jankowski (były redaktor naczelny dziennika) i dziennikarz Bartłomiej Łęczek mają na łamach dziennika przeprosić TVP za „nieprawdziwe informacje dotyczące wydatków TVP i źródeł ich finansowania" i wpłacić 50 tys. zł na fundację Anny Dymnej.

Wyrok jest prawomocny. Wydawca „Faktu” może złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Na razie nie wiadomo, czy RASP zdecyduje się na to.

To nie pierwszy przegrany przez “Fakt” proces z Telewizją Polską. Dziennik w maju 2009 roku napisał, że “otwarto szumnie zapowiadane supernowoczesne studio w budynku TVP za 200 milionów zł. I okazało się, że to zwykły bubel”. TVP wytoczyła za to „Faktowi” proces o ochronę dóbr osobistych. W 2011 roku Sąd Okręgowy, a następnie w 2012 roku Sąd Apelacyjny przyznały rację publicznemu nadawcy i nakazały RASP przeprosiny oraz wpłacenie 30 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny.

Z danych ZKDP wynika, że w lipcu br. sprzedaż ogółem "Faktu" wyniosła 309 315 egz. (zobacz dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Fakt” musi przeprosić TVP i zapłacić 50 tys. zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
J3
Szybkie te nasze sądy...
13 8
odpowiedź
User
Janek znawca czytanek
Złe zarządzanie kontentem gazety niestety nas teraz kosztuje. Oj kosztuje...
9 9
odpowiedź
User
j
Strzelcie sobie w tym fakcie zbiorowo w te puste łby najlepiej. Nikt po was nie będzie płakać.
10 11
odpowiedź
User
ludź
noto jeszcze więcej frilingu tematów przez Niedzielkę i Bugaja! wtedy nie tylko tvp zarobi na redakcji, w której nie ma na zatrudnienie grafików. Za to możnaby mieć dwóch grafików na rok, faka
11 9
odpowiedź