SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fakty zaprzeczają śmierci gazet

Według nowych, poprawionych danych Światowego Stowarzyszenia Wydawców Gazet (World Association of Newspapers - WAN), nakład gazet rośnie a nowe tytuły są w świetnej kondycji.

Światowy nakład gazet w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł o 9,95 procenta i o 2,36 procenta w 2005 roku. Liczba dzienników po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 10 tysięcy. Dziennie sprzedawanych jest ponad 450 milionów gazet. Ponad 1,4 miliarda czytelników kupuje gazety. Codzienne nakłady w ostatnich pięciu latach wzrosły ponad dwukrotnie. To najważniejsze dane ogłoszone przez WAN.

Nawet w Ameryce Północnej i Europie nakład i liczba nowych tytułów zwiększyły się.

„To co obserwujemy całkowicie zaprzecza stereotypowi, że gazety są w swoim końcowym stadium” – mówi Timothy Balding, dyrektor naczelny WAN. „Moda na przewidywanie śmierci gazet powinna pozostać tylko modą.”

Nakład gazet w Ameryce Północnej w ciągu pięciu lat zwiększył się o 0,7 procenta, a w 2005 roku nie zmienił się. W Europie wzrost wyniósł 2,12 procenta w ciągu pięciu lat i 4,18 procenta w 2005 roku. Liczba płatnych dzienników na całym świecie po raz pierwszy w historii przeskoczyła granicę 10 tysięcy i dotarła do poziomu 10104. Jest to wzrost o 13 procent w porównaniu z rokiem 2001, kiedy ukazywało się 8930 tytułów. Nakład darmowych dzienników od 2001 do 2005 roku zwiększył się ponad dwa razy, z 12 do 28 milionów kopii, co daje wzrost o 137 procent. W Europie nakład darmowych i płatnych gazet łącznie wzrósł w ciągu pięciu lat o 14,24 procenta i o 3,31 procenta w 2005 roku. Liczba nowych tytułów zwiększyła się o 15,86 procenta w ciągu pięciu lat, a nie zmieniła się w 2005 roku. Z kolei w Ameryce Północnej nakład gazet wzrósł o 0,7 procenta w latach 2001-2005 i minimalnie, bo o 0,04 procenta zmniejszył się w 2005 roku. Liczba tytułów spadła o 0,84 procenta w ciągu pięciu lat, ale w 2005 roku zwiększyła się o 1,21 procenta.

„Te trendy wskazują również na rozpowszechnioną, ale często niedostrzeganą innowację, która występuje w branży prasowej. Nawet na najbardziej rozwiniętych rynkach mnożą się nowe gatunki gazet, zdobywające nowe segmenty odbiorców i tworzące kreatywne scenariusze marketingu i dystrybucji” – podsumował Balding.

Balding podkreślił też, że gazety reprezentują przemysł warty na całym świecie blisko 180 miliardów dolarów, z przychodami z reklam większymi od radia, rynku zewnętrznego, kin, magazynów i internetu razem wziętych. W ciągu ostatnich pięciu lat w technologię prasową zainwestowano ponad 6 miliardów euro, a branża daje pracę prawie dwóm milionom ludzi na całym świecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fakty zaprzeczają śmierci gazet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl