SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fala przemocy i brutalnych zabójstw dziennikarzy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

Rok 2022 naznaczyła w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach fala jeszcze bardziej bezwzględnej przemocy wobec przedstawicieli zawodu dziennikarskiego niż w poprzednich latach. Podczas gdy na całym świecie zamordowano 57 dziennikarzy, w tym regionie świata aż dwudziestu pięciu.

Article

Według niektórych organizacji dziennikarskich, z rąk zabójców zginęło w regionie od początku roku nawet 31 dziennikarzy.

Dane świadczące o tym, jak niebezpieczny w niektórych regionach świata bywa zawód dziennikarza, nawet w czasach względnego pokoju, ogłosił w niedzielę, na posiedzeniu Latynoamerykańskiego Forum Dziennikarstwa w Bogocie, dyrektor Fundacji na rzecz Wolności Prasy Jonathan Bock.

Liczni mówcy twierdzili, że ta sytuacja jest następstwem procesu ogólnego kryzysu w dziedzinie pojmowania demokracji w regionie i na poziomie globalnym oraz mnożenia się reżimów totalitarnych. Wskazywali Na Meksyk i Kolumbię jako na dwa kraje szczególnie niebezpieczne dla ludzi wykonujących zawód dziennikarza.

Podczas ubiegłego weekendu zamordowany został w kolumbijskiej miejscowości Montelibano dziennikarz Rafael Moreno pracujący dla organizacji Forbiden Stories (Zakazane Opowieści). Zajmuje się ona ochroną dziennikarzy szczególnie narażonych na zemstę środowisk przestępczych za publikowanie tekstów o ich działalności.

Moreno miał być jednym z uczestników forum Forum w Bogocie.

Coraz częstsze staja się także przypadki zastraszania dziennikarzy. Pod tym względem najgorsza sytuacja panuje w Nikaragui, gdzie przed represjami ze strony dyktatorskiego reżimu prezydenta Daniela Ortegi od 2018 roku musiało ratować się ucieczką z kraju aż 160 dziennikarzy.

Na Kubie 45 przedstawicieli zawodu dziennikarskiego zostało skazanych na areszt domowy.

Dołącz do dyskusji: Fala przemocy i brutalnych zabójstw dziennikarzy w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl