SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fani Eurowizji nie odpuszczają. Poskarżyli się na TVP do sądu

Polski oddział Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działania Telewizji Polskiej. Chodzi o nieujawnienie szczegółowych wyników głosowania w tegorocznych preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023.

Article

Polskiego reprezentanta na Eurowizję 2023 r. wybrano w trakcie koncertu „Tu bije serce Europy – Wybieramy hit na Eurowizję 2023”. Odbył się on w niedzielę 26 lutego br. i był transmitowany przez TVP1 i TVP Polonia. Wystąpiło w nim 10 wykonawców, którzy zaprezentowali się przed pięcioosobowym jury i telewidzami.

W jury zasiedli: Edyta Górniak (jako szefowa), Marek Sierocki, Agustin Egurolla, Aneta Woźniak (dyrektorka programowa TVP) i Marcin Kusy (dyrektor radiowej Jedynki).

Regulamin eliminacji zmienił się na cztery dni przed koncertem. TVP zrezygnowała wtedy z dwóch tur głosowania i połączenia procentowych ocen jury z procentowymi wynikami głosowania SMS. Postawiono a skale punktów od 1 do 12.

W czasie koncertu podano zsumowane wyniki jury, ale nie podano wyników głosowania widzów, co zapowiadali prowadzący wydarzenie. Zamiast tego widzowie poznali tylko ostateczne wyniki - pierwsze miejsce zajęła Blanka, drugie - Jann, a trzecie - Dominik Dudek. Wyniki głosowaniu widzów (wygrał w nim Jann) opublikowano dopiero dzień później w internecie.

Polski oddział Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji wraz z innymi mediami eurowizyjnymi już w marcu br. wystosował apel do prezesa TVP. Zażądano w nim „opublikowania przez Telewizję Polską S.A. indywidualnych wyników głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczby głosów, które spłynęły na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS, poddanych audytowi niezależnej firmy zewnętrznej, kryteriów doboru gremium oceniającego utwory i prezentacje, a także zbadania niezależności jurorów względem uczestników”.

Pismo to pozostało bez odpowiedzi. Następnie stowarzyszenie złożyło formalny wniosek o podanie szczegółowych wyników głosowania w ramach prawa do dostępu do informacji publicznej. Jednak spotkał się on z odmową ze strony TVP.

OGAE Polska: złożyliśmy skargę

Kolejnym krokiem OGAE Polska było złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- W związku z otrzymaną w czerwcu decyzją, dotyczącą odmowy udzielenia dostępu do informacji publicznej i ujawnienia szczegółowych wyników preselekcji „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję”, złożyliśmy 17 lipca skargę na decyzję TVP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - napisano w oświadczeniu organizacji.

- Nie zgadzamy się ze stanowiskiem nadawcy publicznego, który jako powód odmowy wskazał ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa. W naszym odczuciu nie ma ku temu żadnych podstaw. Dlatego w trosce o wybór przyszłorocznego reprezentanta Polski na Eurowizję postanowiliśmy kontynuować wysiłki w sprawie transparentności wyników selekcji – dodano.

Polskie preselekcje do Eurowizji 2023 w TVP1 i TVP Polonia oglądało średnio 1,45 mln widzów.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w dniach 9, 11 i 13 maja 2023 r. w Liverpoolu. Reprezentująca Polskę Blanka awansowała do finału i zajęła w nim 19. miejsce. Konkurs wygrała Loreen.

Dołącz do dyskusji: Fani Eurowizji nie odpuszczają. Poskarżyli się na TVP do sądu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trupek
Nie oglądam TVP same skargi... Blanka playbacku udawała wszystko
odpowiedź
User
Lelle
Polskie preselekcje były ustawione. Nie ma szans by Blanka mogła uczciwie.
odpowiedź
User
xdd
Fani eurowizji to stan umysłu. Nikogo nie obchodzi ta szopka. Oni nie potrafią zrozumieć, że w tym konkursie nie rywalizują państwa tylko telewizje publiczne z różnych krajów i taka telewizja może sobie wysłać kogo tylko chce nawet jeśli była to z góry ustawiona ustawka.
odpowiedź