SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„To będzie premiera 30-lecia”. „Fenomen” - niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku już w styczniu wchodzi do kin

3 stycznia 2023 roku mija 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji już 20 stycznia do polskich kin wejdzie „Fenomen” - pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Orkiestry. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.

Fot. Marcin MichońFot. Marcin Michoń

To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak - twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której Jurek na moment ustąpił ze stanowiska.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę - z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski.

Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

- Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Myślę, że to będzie premiera 30-lecia - mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu.


Autor: Andrzej Pągowski

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka - od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy - to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.


Fot. Andrzej Marzec, East News

Do polskich kin „Fenomen” wejdzie 20 stycznia 2023 roku. Jego premiera zbiega się z rocznicą pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zbliżającą się kolejną edycją akcji. Reżyserką „Fenomenu” jest Małgorzata Kowalczyk. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.

Dołącz do dyskusji: „To będzie premiera 30-lecia”. „Fenomen” - niezwykły dokument o WOŚP i Jurku Owsiaku już w styczniu wchodzi do kin

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
Siema, ale ściema!
odpowiedź
User
37-latek
Jak ja nienawidzę tej piosenki-hymnu WOŚP-u. Chodzi mi o "Karnawał" grupy Voo Voo, autorstwa Wojciecha Waglewskiego. Tyle że mam na myśli przeróbkę formacji Jafia Namuel, a nie oryginał z 1991 roku.
odpowiedź
User
Ex
Jerzy od lat ma słabość do bogatych pań. Odwzajemnioną zresztą.
odpowiedź