SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Film "Bogowie" triumfował na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" został nagrodzony Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu na zakończonym 39. festiwalu w Gdyni. Za najlepszych aktorów uznano Zofię Wichłacz i Tomasza Kota, za reżysera - Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong".

PAP / Piotr WittmanArticle

Ceremonia zakończenia festiwalu i wręczenia nagród w konkursie głównym odbyła się w sobotę wieczorem w gdyńskim Teatrze Muzycznym. W gali rozdania festiwalowych nagród uczestniczyła m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
 
"Bogowie" Palkowskiego z Tomaszem Kotem w roli głównej to opowieść o doktorze Zbigniewie Relidze, który w 1985 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca, otwierając zarazem program przeszczepów tego narządu. Akcja filmu rozpoczyna się w latach 80., kiedy jako młody, ambitny lekarz Religa wraca ze stażu w USA i próbuje zastosować w Polsce to, czego tam się nauczył, jednak natyka się na opór ze strony starszych, doświadczonych kolegów.
 
Tomasz Kot za rolę kardiochirurga otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej trafiła w ręce Zofii Wichłacz za rolę "Biedronki" w filmie "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy, opowiadającym o powstaniu warszawskim.
 
Za najlepszego reżysera jury uznało Władysława Pasikowskiego za film "Jack Strong". Jest to opowieść o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, oficerze Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, który w latach 70. zdobył dostęp do wielu ściśle tajnych materiałów, po czym nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim i przekazywał mu militarne tajemnice Układu Warszawskiego. Uprzedził Amerykanów m.in. o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
 
Nagrodę Srebrnych Lwów za film "Pod Mocnym Aniołem" otrzymali reżyser Wojciech Smarzowski i producent Jacek Rzehak. W obrazie powstałym na podstawie uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike powieści Jerzego Pilcha reżyser pokazuje codzienną, zmęczoną, skacowaną codzienność alkoholika. Główną rolę - alkoholika Jerzego - gra Robert Więckiewicz.
 
Nagrodę Specjalną jury - przyznaną "za odwagę podjęcia trudnych tematów" - otrzymali za film "Obywatel" jego reżyser Jerzy Stuhr i producent Piotr Dzięcioł. Obraz pokazuje najnowszą polską historię, a jego bohaterem jest tzw. zwykły obywatel, Jan Bratek, który uczestniczy, chcąc nie chcąc, w historycznych wydarzeniach, gdy ważą się losy kraju, i próbuje w nich zachować uczciwość wobec samego siebie. Głównego bohatera na początku gra Maciej Stuhr, a potem jego ojciec, reżyser filmu.
 
W kategorii debiut reżyserski nagrodę otrzymał Krzysztof Skonieczny, reżyser i producent filmu "Hardkor Disko". To pełna niedopowiedzeń opowieść o młodym chłopaku, który przybywa do bezimiennej metropolii, gdzie wkracza w świat dobrze usytuowanej klasy średniej, by dokonać zemsty, i spotyka młodszą od siebie dziewczynę.
 
Jaśmina Polak, która w "Hardkor Disko" wcieliła się w postać Oli, otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut kobiecy.
 
Nagrodę za profesjonalny męski debiut jury przyznało Sebastianowi Fabijańskiemu za udział w filmach "Miasto 44" i "Jeziorak".
 
Elena Babenko otrzymała nagrodę w kategorii drugoplanowa rola kobieca za rolę w filmie "Fotograf" w reżyserii Waldemara Krzystka. Ten mroczny thriller pokazuje historię mieszkańców Moskwy terroryzowanych przez seryjnego mordercę. Ścigający go rosyjscy funkcjonariusze nadają mu przydomek "Fotograf", ponieważ przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowanymi przez ekipy śledcze na miejscu zbrodni. Tropy prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. ub. wieku.
 
Za najlepszą drugoplanową rolę męską jury uznało występ Dawida Ogrodnika w filmie "Obietnica" Anny Kazejak. Jest to opowieść o nastolatkach z tzw. generacji online - miłośnikach Facebooka, Skype'a i esemesowania - oraz ich rodzicach.
 
W kategorii scenariusz nagrodę zdobył Krzysztof Rak - doceniony za scenariusz do filmu "Bogowie". W kategorii zdjęcia najlepszy okazał się Kacper Fertacz ("Hardkor Disko").
 
Za muzykę do "Pod Mocnym Aniołem" nagrodzony został Mikołaj Trzaska. Laureat w kategorii dźwięk to Bartosz Putkiewicz, który pracował przy filmie "Miasto 44".
 
Nagrodę Publiczności w sekcji "Inne Spojrzenie" zdobył Grzegorz Jankowski za "Polskie gówno". Ponadto nagrody przyznano w kategoriach: montaż (Paweł Laskowski za "Pod Mocnym Aniołem"), scenografia (Wojciech Żogała za "Bogowie"), kostiumy (Małgorzata Braszka i Michał Koralewski za "Jack Strong"), charakteryzacja (Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska za "Bogowie").
 
Pozaregulaminową nagrodę specjalną w kategorii efekty specjalne otrzymał Vit Komrzy za "Miasto 44".
 
Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymał reżyser i scenarzysta Sylwester Chęciński. Twórca m.in. trylogii o Kargulach i Pawlakach ("Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć") oraz "Wielkiego Szu" i "Rozmów kontrolowanych".
 
39. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni, najważniejszej w Polsce dorocznej imprezy poświęconej rodzimej kinematografii, trwała od poniedziałku. Przewodniczącym jury konkursu głównego był reżyser, pisarz i scenarzysta Ryszard Bugajski. W składzie międzynarodowego jury zasiadali także: rumuński reżyser i scenarzysta Alexandru Baciu, ekspert ds. sprzedaży i dystrybucji filmów Tom Davia, krytyczka filmowa Maggie Lee, scenarzysta Grzegorz Łoszewski, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska, aktor i reżyser Omar Sangare, pisarka Olga Tokarczuk i aktorka Małgorzata Zajączkowska.


Oto pełna lista laureatów:
Złote Lwy: "Bogowie" reż. Łukasz Palkowski
Srebrne Lwy: "Pod Mocnym Aniołem" reż. Wojciech Smarzowski
Platynowe Lwy: Sylwester Chęciński
Nagroda specjalna jury: "Obywatel” reż. Jerzy Stuhr
Nagroda za najlepszą reżyserię: Władysław Pasikowski "Jack Strong"
Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca: Zofia Wichłacz "Miasto 44”
Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Tomasz Kot „Bogowie”
Najlepszy scenariusz: Krzysztof Rak "Bogowie"
Najlepsze zdjęcia: Kacper Fertacz "Hardkor disko"
Najlepsza muzyka: Mikołaj Trzaska "Pod Mocnym Aniołem"
Najlepszy montaż: Paweł Laskowski "Pod Mocnym Aniołem"
Najlepsze efekty specjalne: Vit Komrzy "Miasto 44"
Najlepszy dźwięk: Bartosz Putkiewicz "Miasto 44"
Najlepsza scenografia: Wojciech Żegała "Bogowie"
Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Elena Babenko "Fotograf"
Najlepsza drugoplanowa rola męska: Dawid Ogrodnik "Obietnica"
Najlepsze kostiumy: Małgorzata Braszka i Michał Koralewski "Jack Strong"
Najlepsza charakteryzacja: Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska "Bogowie"
Nagrody za debiuty aktorski: Sebastian Fabijański "Jeziorak" i Jaśmina Polak "Hardkor disko"
Debiut reżyserski: Krzysztof Skonieczny "Hardkor disko"
Nagroda publiczności: Grzegorz Jankowski "Polskie gówno"

Tegoroczna, 39. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się w dniach 15-20 września.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Film "Bogowie" triumfował na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl