SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Film „Zenek” od 14 lutego w kinach, TVP producentem. Jacek Kurski: telewizja publiczna jest dla wszystkich

W piątek, 14 lutego 2020 roku odbędzie się kinowa premiera filmu „Zenek”, który w całości produkuje Telewizja Polska. - Telewizja publiczna jest dla wszystkich i musi obsługiwać wszystkie gusty - komentuje Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski podczas konferencji ramówkowej TVP; fot. Michał Kurdupski Article

„Zenek” to opowieść pokazująca prawdę o fenomenie muzyki disco polo i o tym, że warto mieć marzenia. Inspiracją do filmu stała się biografia Zenona Martyniuka, chłopaka z podlaskiej wsi, który spełnia swoje wielkie marzenie, by dawać ludziom radość poprzez muzykę i śpiew. Film ukazuje drogę Martyniuka do ogromnego sukcesu, który osiągnął dzięki uporowi i ciężkiej pracy, zyskując miano króla muzyki disco polo.

Film pokazuje postać Zenona Martyniuka, który już jako nastolatek zakochany był w muzyce disco lat osiemdziesiątych. W karierze muzycznej wspiera go wujek - zawodowy muzyk. To dzięki jego zaangażowaniu Zenon Martyniuk po raz pierwszy staje przed publicznością, to on jest jego nauczycielem, który udziela mu pierwszych, cennych wskazówek oraz rozwija jego wrażliwość i miłość do muzyki. Kazik, jego najbliższy przyjaciel i romskie środowisko, w którym wzrastał Martyniuk kształtują jego muzyczny styl.

Martyniuka grają Jakub Zając i Krzysztof Czeczot

W roli młodego Zenona Martyniuka wystąpi Jakub Zając (młody Florian ze „Stulecia Winnych”), a dorosłego - Krzysztof Czeczot („Dziewczyny ze Lwowa”, „Pitbull”). Żonę piosenkarza gra Klara Bielawka.

Reżyserem filmu jest Jan Hryniak, a autorem scenariusza - Marta Hryniak.

Prace na planie filmu trwają od kilku tygodni. Zdjęcia realizowane są głównie na Podlasiu: w Bielsku Podlaskim oraz rodzinnej miejscowości Martyniuka - Gredele. Początkowo film miał się nazywać „Życie to są chwile”, czyli tak jak jedna z piosenek Zenona Martyniuka.

- Wydaje mi się, że to będzie bardzo ciekawe kino o fenomenie Zenona Martyniuka i tego gatunku muzycznego który pokochały miliony Polaków. Telewizja publiczna jest dla wszystkich i musi obsługiwać wszystkie gusty - tak jak mamy Góreckiego, Pendereckiego, Lutosławskiego na TVP Kultura, często na allowych kanałach na Jedynce i Dwójce. Mamy całą gamę gatunków muzycznych - komentował Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej podczas zimowej konferencji ramówkowej publicznego nadawcy.

Kinowa premiera „Zenka” odbędzie się 14 lutego 2020 roku. Film ukaże się w roku 50 urodzin Zenona Martyniuka oraz w 30-lecia jego kariery solowej.

TVP stawia na produkcję filmów

„Zenek” to pierwsza samodzielna produkcja Telewizji Polskiej, która planuje realizować więcej dużych pełnometrażowych filmów ze własnym zakresie.

- Myślę, że na początek rocznie będziemy produkować ze dwa filmy, zobaczymy jak to pójdzie. Chcielibyśmy się w tym kierunku rozwinąć, ponieważ otworzyłoby to nam nowe możliwości. Telewizja stałaby się wówczas poważnym producentem na naszym rynku produkcji filmowych, zawsze mi tego brakowało - informował Kurski na spotkaniu z mediami po konferencji.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Przychody TVP z emisji reklam w ub.r. wyniosły 791,41 mln zł, co wobec 700,97 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 12,9 proc. Procentowo jeszcze bardziej zwiększyły się wpływy ze sponsoringu - o 23,3 proc. do 120,46 mln zł, co wynika m.in. z tego, że w ub.r. TVP transmitowała piłkarskie mistrzostwa świata i zimowe igrzyska olimpijskie.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,73 proc., a TVP2 - 8,16 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Film „Zenek” od 14 lutego w kinach, TVP producentem. Jacek Kurski: telewizja publiczna jest dla wszystkich

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maja
Widownia zapewne jak na Smoleńsku;-)
18 4
odpowiedź
User
Klgo
Tak sobie myślę, tzn domniemam, ile jeszcze czasu pan prezes będzie na swoim stanowisku? Bo chyba może wkrótce dojść do sporej niespodzianki. I to już naprawdę niedługo. Z pozdrowieniami.
14 2
odpowiedź
User
Oskar
Film na 100 procent "otrze się" o wszelkie nagrody filmowe.
13 1
odpowiedź
User
Dr
Po tym filmie, Zenek może dostrzeże że czas na logopede
13 4
odpowiedź
User
Adam K
Mam nadzieję, że to news z 1 kwietnia, który się tu gdzieś zapodział. Po obejrzeniu trailera wymiękłem!

Misyjność TVP, to jest DNA tv publicznej. Nie promocja disco polo, schlebianie najniższym gustom. Kultura wysoka, do której większość Polaków nie ma dostępu, edukacja.

Kurski to pomyłka. Człowiek bez kręgosłupa, godności, zrozumienia czym zarządza.

Tak upada kultura. W 1933 roku do władzy doszedł człowiek, który rozumiał sztukę jako promocję kultu ciała. Nic więcej. Reszta była lewackim wynalazkiem. Jak to się skończyło - każdy wie.
14 3
odpowiedź