SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fiński koncern energetyczny Fortum: budowa elektrociepłowni we Wrocławiu do 400 mln euro

Fiński koncern energetyczny Fortum rozważa budowę nowej elektrociepłowni we Wrocławiu o mocy 400 MW elektrycznych i 290 MW cieplnych, poinformował w czwartek dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Piotr Górnik. Szacowana wartość inwestycji to 300-400 mln euro.

Fiński koncern energetyczny Fortum: budowa elektrociepłowni we Wrocławiu do 400 mln euro

 „Rozpatrujemy budowę elektrociepłowni we Wrocławiu. Myślę, że w pierwszym półroczu 2011 roku zapadnie decyzja, czy dojdzie do tej realizacji " – powiedział Górnik w czwartek, w kuluarach konferencji "Nowego Przemysłu". Dodał, że spółka przewiduje budowę bloku parowo-gazowego o mocy 400 MW elektrycznych i 290 MW cieplnych.

Fortum ogłosił już przetargi na turbiny i kocioł i obecnie czeka na oferty. "Ich ocena pozwoli podjąć ostateczną decyzję" - powiedział.

Ostatnio  spółka uruchomiła nową elektrociepłownie w Częstochowie za 530 mln zł, o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych, która wyprodukuje 550 GWh ciepła i 450 GWh prądu.

Podstawowymi paliwami wykorzystywanymi w częstochowskiej elektrociepłowni będą węgiel kamienny i biomasa, której udział wyniesie ponad 25%.

W połowie września wiceprezes Grupy Fortum Per Langer zapowiedział kolejne – po EC Częstochowa - inwestycje.

W maju Per Langer powiedział ISB, że dwie elektrociepłownie to Fortum zdecydowanie za mało i firma rozważa zakup polskich przedsiębiorstw i analizuje każdą nadarzającą się okazję.

Grupa Fortum stawia na energetykę wodną, jądrową oraz produkcję energii i ciepła w skojarzeniu.

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji.

W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88% pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78% wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne, czy odpady komunalne.

Fortum zatrudnia obecnie około 11 500 osób. W 2009 r. obroty firmy przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fiński koncern energetyczny Fortum: budowa elektrociepłowni we Wrocławiu do 400 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl