SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Hajdarowicza za 14,8 mln zł chce skupić z giełdy akcje właściciela Gremi Media

Firma Gremi International, należąca do Grzegorza Hajdarowicza, ogłosiła wezwanie do sprzedaży 37,24 proc. akcji KCI po 58 groszy za sztukę. KCI jest większościowym akcjonariuszem Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

Pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ poinformował, że Gremi International chce przejąć 25,54 mln akcji KCI stanowiących 37,24 proc. kapitału spółki. Oferuje 58 groszy za sztukę. Tym samym za cały pakiet zamierza zapłacić 14,81 mln zł.

Zapisy w ramach wezwania będą przyjmowane od 16 lipca do 17 sierpnia.

W zeszły piątek na koniec sesji kurs KCI wynosił 0, 986 zł, co dawało kapitalizację firmy w wysokości 67,62 mln zł. Wcześniej przez wiele miesięcy do końcówki maja cena akcji utrzymywała się poniżej 50 groszy, po czym mocno wzrosła

29 maja br. KCI w komunikacie giełdowym podało, że tego dnia doszło do „znacznego, istotnie odbiegającego od średniej dziennej w 2020 r., wzrostu ceny akcji spółki”. Według firmy nie było „jakichkolwiek wydarzeń czy okoliczności odnoszących się bezpośrednio do spółki czy jej sytuacji ekonomicznej, których wystąpienie mogłoby powodować w ww. dniach tak istotną zmianę kursu akcji”. Spółka zwróciła też uwagę, że nie publikowała raportów finansowych ani komunikatów mogących wywołać tak duży wzrost ceny akcji. W konsekwencji KCI skierowało do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o zaistnieniu okoliczności wskazujących na naruszenie zakazu dokonywania manipulacji na rynku lub usiłowania dokonywania manipulacji na rynku.

Obecnie do Gremi International należy 16,7 mln akcji stanowiących 24,35 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu KCI. 33,11 proc. akcji należy Gremi Inwestycje, która tak jak Gremi International jest kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza. Natomiast 5,27 proc. należy do KCI.

Hajdarowicz chce wycofać KCI z giełdy

Ogłoszenie wezwania oznacza, że Grzegorz Hajdarowicz przychylił się do rekomendacji skierowanej do niego w zeszłym tygodniu przez zarząd KCI. Władze spółki zasugerowały mu wycofanie jej z giełdy.

W komunikacie giełdowym podano kilka przyczyn uzasadniających wycofanie KCI z giełdy. - Bardzo znaczne wahania kursu akcji Emitenta (czyli KCI - przyp.), które nie mają źródeł w faktycznych zdarzeniach gospodarczych oraz zintensyfikowana akcja dezinformacyjna prowadzona w mediach elektronicznych deprecjonująca intencje akcjonariusza kontrolującego KCI S.A. nie uwiarygadniają KCI S.A. przed potencjalnymi partnerami, liczącymi się międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi, z którymi Spółka planuje współpracować, co wyraźnie wskazane zostało w powyższej Strategii a akcje Emitenta postrzegane są jako papier spekulacyjny - stwierdzono.

W połowie 2017 roku zarząd KCI złożył wniosek o wykluczenie akcji z rynku głównego warszawskiej giełdy i wprowadzenie ich do obrotu na bocznym rynku NewConnect. Firma przy okazji chciała zmienić nazwę na Gremi Spółka Inwestycji.

Decyzję walnego zgromadzenia KCI w tej sprawie zakwestionowali niektórzy akcjonariusze mniejszościowi spółki i złożyli pozwy sądowe. W styczniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Krakowie IX Wydział Gospodarczy oddali pozew Jana Bednarza, który domagał się unieważnienia uchwały akcjonariuszy KCI o zmianie rynku notowań. Trzy miesiące później orzeczenie uprawomocniło się. Za to w połowie lipca 2018 roku ten sam sąd, rozpatrując pozew Marii Thiele, Radosława Kędziora i Piotra Szczęsnego, unieważnił uchwałę akcjonariuszy KCI o przejściu spółki z rynku głównego GPW na NewConnect. Zarząd KCI w komunikacie giełdowym poinformował, że po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku zdecyduje, czy złoży apelację.

We wrześniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Krakowie, unieważniając uchwałę akcjonariuszy KCI o przejście z głównego rynku warszawskiej giełdy na NewConnect, uzasadnił, że Grzegorz Hajdarowicz musi ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji.

Podobny warunek postawił zarząd warszawskiej giełdy: na przejście z rynku głównego na NewConnect muszą zgodzić się akcjonariusze mający minimum 90 proc. głosów na walnym zebraniu spółki, a Grzegorz Hajdarowicz ma ogłosić wezwanie dla pozostałych akcjonariuszy do sprzedaży walorów.

Zarząd KCI w komunikacie w zeszłym tygodniu stwierdził, że postępowanie w tej sprawie przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie przedłuża się. - Sąd Apelacyjny w Krakowie na podstawie art. 390 § 1 k.p.c. przedstawił Sądowi Najwyższemu budzące poważne wątpliwości zagadnienie prawne dotyczące możliwości zastosowania art. 91 ustawy o ofercie w przypadku przeniesienia notowań akcji spółki z GPW na rynek ASO (NewConnect) a Emitent oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy przed Sądem Najwyższym - poinformowano.

Wskazano też inne powody, dla których warto wycofać KCI z giełdy. - W opinii Zarządu istotną przesłanką wyjścia z GPW są m. in. obowiązki informacyjne, których zachowanie staje się hamulcem wzrostu firmy. Długoterminowy rozwój wymaga zachowania długoterminowej poufności, a przepisy rynku kapitałowego nie zapewniają takiej możliwości. Utrata statusu spółki publicznej spowoduje także zmniejszenie kosztów funkcjonowania Spółki, choćby z uwagi na zaprzestanie przygotowywania przez KCI S.A. i opiniowania przez audytorów raportów okresowych - wyliczono.

KCI ma 71 proc. kapitału Gremi Media

KCI jest właścicielem większościowego pakietu akcji Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, ponadto prowadzi działalność w branży nieruchomości. W połowie ub.r. firma przyjęła strategię na lata 2019-2030. Zapowiedziała, że zmniejszy zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media do poziomu 40-60 proc. oraz będzie inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

Przez prawie rok firma sprzedała akcje Gremi Media za ok. 10 mln zł. W połowie czerwca sfinalizowała kolejną taką transakcję: za 3,51 mln euro zbyła 114 tys. walorów Gremi Media (6,67 proc. kapitału spółki) luksemburskiej firmie FBNK Finance należącej do Facebank Group. W efekcie ma akcje Gremi Media stanowiące 71,35 proc. kapitału i 78,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

W pierwszym kwartale przychody KCI zwiększyły się rok do roku z 26,75 do 27,51 mln zł, a koszty zmalały z 23,35 do 21,16 mln zł, dzięki czemu zysk netto poszedł w górę z 3,53 do 5,62 mln zł.

Segment mediowy KCI (stanowią go akcje Gremi Media) zanotował spadek wpływów z 24,66 do 24,41 mln zł oraz zysku netto z 2,89 do 3,53 mln zł. W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Gremi Media zmalały o 4,2 proc. do 23,53 mln zł, zysk EBITDA - z 4,51 do 4,23 mln zł, a zysk netto wzrósł z 3,08 do 3,54 mln zł.

Z kolei w pionie inwestycyjnym KCI przychody poszły w górę z 2,09 do 3,14 mln zł, a zysk netto z 642 tys. zł do 2,07 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Firma Hajdarowicza za 14,8 mln zł chce skupić z giełdy akcje właściciela Gremi Media

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1234
Po tej cenie nikt mu nie sprzeda . Kurs akcji KCI wzrósł bo doszło do przecieku informacji i ktoś wie że cena będzie znacznie podniesiona .
odpowiedź
User
observer
Po tej cenie nikt mu nie sprzeda . Kurs akcji KCI wzrósł bo doszło do przecieku informacji i ktoś wie że cena będzie znacznie podniesiona .


To przekaz naganiaczy. Wciskają bzdury o wzroście kursu. Manipulacja częsta na forach giełdowych
odpowiedź
User
guru
Po tej cenie nikt mu nie sprzeda . Kurs akcji KCI wzrósł bo doszło do przecieku informacji i ktoś wie że cena będzie znacznie podniesiona .


To przekaz naganiaczy. Wciskają bzdury o wzroście kursu. Manipulacja częsta na forach giełdowych


Dokładnie manipulacja. Po kilku dniach zamieszania kurs spadł jeszcze bardziej.
Na chwilę obecną jest tak: "0,8640 zł / -12,37% / -0,1220 zł / KCI SA (KCI)"
odpowiedź