SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Zygmunta Solorza zainwestuje 500 mln zł w kolejną farmę fotowoltaiczną

Grupa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, planuje budowę farmy fotowoltaicznej w miejscowości Przykona. Zapowiada, że nakłady inwestycyjne na ten projekt mogą wynieść ok. 500 mln zł.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

ZE PAK poinformował, że w poniedziałek weszła w życie uchwała Rady Gminy Przykona dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan dotyczy m.in. terenów pogórniczych, będących obecnie własnością spółki zależnej ZE PAK, na których docelowo grupa planuje budowę farmy fotowoltaicznej.

- Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego, w zakresie dotyczącym gruntów należących do Grupy ZE PAK, ustala przeznaczenie terenów pod budowę elektrowni fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dostępny obszar pozwala na budowę farmy o mocy około 180-200 MWp. Intencją spółki jest realizacja projektu w oddzielnej spółce celowej - podał ZE PAK.

Jak dodano, projekt budowy farmy fotowoltaicznej w miejscowości Przykona byłby kolejnym dużym projektem fotowoltaicznym realizowanym przez grupę ZE PAK. Obecnie w finalnym etapie realizacji znajduje się projekt budowy farmy fotowoltaicznej Brudzew o mocy 70 MWp.

- Na podstawie doświadczeń z realizacji projektu Brudzew spółka szacuje okres realizacji budowy farmy Przykona na około 15 miesięcy (od uzyskania kompletu zgód formalnoprawnych), natomiast nakłady inwestycyjne dotyczące farmy Przykona na około 500 mln zł - napisano w komunikacie

We wrześniu ub.r. firma Esoleo przejęta przez Cyfrowy Polsat w ub.r. i spółka zależna Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podpisały umowę dotyczącą budowy farmy fotowoltaicznej w Burdzewie o mocy 70 MWp.

Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus, w marcu br. zapowiedział, że przez 15 lat będzie kupował energię z farmy fotowoltaicznej przygotowywanej przez spółkę zależną Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZAPAK). Wartość kontraktu to ok. 300 mln zł.

W zeszłym tygodniu Grupa ZE PAK podpisała umowę zakupu spółki celowej Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi realizującej projekt budowy farmy wiatrowej o łącznej mocy 17,5 MW. Podała, że łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją farmy wyniosą blisko 150 mln zł.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 462,41 mln zł oraz straty netto z 10,91 do 8, mln zł. Wolumen sprzedaży energii elektrycznej przez firmę zmalał o 18,4 proc., mocno spadło też zużycie przez nią węgla brunatnego i emisji CO2.

Od listopada ub.r. prezesem firmy jest Piotr Woźny, w przeszłości m.in. wiceminister cyfryzacji, wiceminister przedsiębiorczości i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Do Zygmunta Solorza należy 65,96 proc. akcji ZE PAK.

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza zainwestuje 500 mln zł w kolejną farmę fotowoltaiczną

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nika
nic dziwnego, teraz coraz więcej firm i prywatnych domów się decyduje na takie rozwiązania jak fotowoltaika, u nas też Edison Energia założyła taką instalację, myślałam że to jakiś długi i skomplikowany proces ale poszło sprawnie i szybko
odpowiedź