SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2/3 firm narzeka na gorsze warunki prowadzenia biznesu

65% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość małe firmy – wynika z badania CBM Indicator.

Article

69% małych firm uważa, że warunki działalności gospodarczej pogorszyły się w ostatnim półroczu. Z taką oceną zgadza się 60% przedsiębiorstw średnich i 42% dużych. Wśród tych ostatnich, większość (52%) nie zauważyła znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu.

Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w nadchodzącym czasie w kontekście biznesowym są zróżnicowane. 53% firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu. Tak uważa 55% małych i 54% średnich, ale już tylko 34% dużych firm.

Pozytywne nastawienie sygnalizuje 40% przedsiębiorstw. Optymistycznie oceniają najbliższą przyszłość duże firmy. 64% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku (w poprzednim badaniu ten odsetek wynosił 44%). Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42%.

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 62% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65% małych, 59% średnich i 42% dużych. Tylko 25% firm ma pozytywne nastawienie (42% dużych, 28% średnich i 23% małych).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" zostało przeprowadzone przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan w lutym br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców.

Dołącz do dyskusji: 2/3 firm narzeka na gorsze warunki prowadzenia biznesu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl