SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firmy ze Świętokrzyskiego, Podlaskiego i Lubelskiego najrzetelniejszymi płatnikami

Najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów firmy zarejestrowane w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim - wynika z rankingu rzetelności opracowanego na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. Najgorszą ocenę otrzymały przedsiębiorstwa z Mazowsza, Kujaw i Śląska.

fot. Shutterstock.comArticle

Katarzyna Starostka z Rzetelnej Firmy, która przygotowała ranking na podstawie danych KRD, zwróciła uwagę, że zestawienie pokazuje różnicę w postawach przedsiębiorców w różnych częściach Polski. "Są takie rejony, gdzie niepłacenie jest ujmą na honorze, są takie gdzie traktuje się to jako element działalności gospodarczej" – stwierdziła.

Na koniec 2022 r. najlepiej w rankingu wypadły firmy z województwa świętokrzyskiego (44 pkt.), podlaskiego (39 pkt.) i lubelskiego (38 pkt.). Najgorzej zaś te z Mazowsza z 6 pkt., Kujaw z 10 pkt. i Śląska z 12 pkt.

Najbardziej zadłużeni przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego

Z danych Krajowego Rejestru Długów na koniec 2022 r. wynika, że najbardziej zadłużeni wobec kontrahentów byli przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. Ich zadłużenie sięga 1,9 mld zł. Dalej na liście są firmy ze Śląska (ponad 1 mld zł) i Wielkopolski (blisko 900 mln zł). Na końcu listy zadłużonych znalazły się: Podlaskie (153 tys. zł), Opolskie (149 tys. zł) i Świętokrzyskie (148,5 tys. zł).

Najwięcej zaś do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł).

Najniższe średnie zadłużenie z kolei odnotowują przedsiębiorcy z Zachodniopomorskiego (28 tys. zł), Świętokrzyskiego (29 tys. zł) i Lubelskiego (29 tys. zł). W tym roku wśród najlepszych pod tym względem zabrakło Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, czego powodem jest wzrost średniego zadłużenia wśród przedsiębiorców działających w tamtych regionach.

Innym analizowanym przy opracowaniu rankingu wskaźnikiem był odsetek zadłużonych firm w danych województwach. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności. Najlepiej pod tym względem wypadły firmy z Podkarpacia. Ponad 6,4 proc. z nich figuruje w bazie danych KRD. Dobrze wypadli też przedsiębiorcy z Podlasia i Małopolski, gdzie odsetek zadłużonych to niewiele ponad 6,7 proc. wszystkich firm.

Problemy widać na Górnym Śląsku

Problem nieterminowego regulowania zobowiązań widać na Górnym Śląsku, gdzie zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). W województwie dolnośląskim trudności z płaceniem na czas ma ponad 10,5 proc. przedsiębiorców, a w kujawsko-pomorskim - ponad 10,4 proc.

Ostatnim czynnikiem, który miał znaczenia przy tworzeniu zestawienia, było podzielenie łącznego długu w województwie na 1000 działających tam firm. W tej kategorii najlepiej prezentuje się Świętokrzyskie (2,1 mln zł). Zaraz za nim znaleźli się przedsiębiorcy z Podlasia (ponad 2,1 mln zł) i Małopolski (2,2 mln zł).

Najgorzej wypadły natomiast firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), Kujawsko-pomorskiego (3,5 mln zł) i Śląska (niespełna 3,5 mln zł). Wszystkie te regiony okupowały niechlubne podium także w poprzednim rankingu, ale w innej kolejności. Wówczas najbardziej zadłużeni byli przedsiębiorcy z Górnego Śląska.

Dołącz do dyskusji: Firmy ze Świętokrzyskiego, Podlaskiego i Lubelskiego najrzetelniejszymi płatnikami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl