Fiskus może sprawdzić korektę zrobioną po kontroli

Korekta deklaracji uwzględniająca wytyczne z protokołu kontroli nie jest wiążąca dla urzędu skarbowego w dalszych etapach postępowania podatkowego.

pr
pr
Udostępnij artykuł:

Skorygowaną przez podatnika deklarację podatkową na podstawie przeprowadzonej u niego kontroli fiskus będzie miał prawo podważyć. Taka pokontrolna korekta może pójść do poprawki, zwłaszcza jeśli po kontroli urząd skarbowy wszczyna w sprawie działalności przedsiębiorcy postępowanie podatkowe.

Protokół kontroli nie jest wiążący dla urzędu skarbowego, podobnie jak skorygowana przez skontrolowanego podatnika deklaracja podatkowa. Dzięki temu fiskus może podjąć działania zmierzające do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego sprawy w sytuacji, gdyby wcześniejsze ustalenia pokontrolne  okazały się jednak niezgodne z rzeczywistością.

NSA podtrzymuje niewiążący charakter korekty

Powyższe stanowisko potwierdza NSA w wyroku z 04.03.2014 r. o sygn. akt I FSK 452/12. Po zakończeniu kontroli, podatnik na podstawie otrzymanych wytycznych zawartych w protokole pokontrolnym skorygował deklaracje VAT-7 za poszczególne miesiące. Po zakończeniu kontroli wszczęte zostało jednak postępowanie podatkowe, co wywołało sprzeciw podatnika – jego zdaniem skorygowanie deklaracji pozbawiało fiskusa możliwości dalszej kontroli, gdyż korekta uwzględniała wcześniejsze ustalenia fiskusa. NSA utrzymał stanowisko urzędu skarbowego i pokreślił, że protokół kontroli nie jest wiążący.

Katarzyna Miazek, Tax CareAdam Bujalski,  księgowy Tax Care

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Agencja Initiative dalej dla Inchcape

Agencja Initiative dalej dla Inchcape

Program kabaretowy i serial policyjny wiosennymi nowościami Telewizji WP

Program kabaretowy i serial policyjny wiosennymi nowościami Telewizji WP

Rafał Woś na czele "Tygodnika Solidarność"

Rafał Woś na czele "Tygodnika Solidarność"

Zmarł prezes E.Leclerc Polska

Zmarł prezes E.Leclerc Polska

Grupa Polsat Plus zerwała umowę sponsorską z PKOl. Wcześniej odeszły spółki skarbu państwa

Grupa Polsat Plus zerwała umowę sponsorską z PKOl. Wcześniej odeszły spółki skarbu państwa

Były szef CBA w zarządzie Orlenu. Zajmie się bezpieczeństwem

Były szef CBA w zarządzie Orlenu. Zajmie się bezpieczeństwem