SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 2,3% w 2010 r.

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie 2,3% w 2010 roku wobec 1,7% w ub.r., napisała agencja ratingowa Fitch Ratings w raporcie poświęconym perspektywom ratingowym dla polskich przedsiębiorstw. Agencja prognozowała w połowie stycznia, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 1,5%.

Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 2,3% w 2010 r.

"Ten rok będzie odzwierciedlał kolejny okres umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Fitch prognozuje realny wzrost PKB Polski wyniesie 2,3% w 2010 r., w porównaniu do boomu lat 2006-2008, gdy roczny wzrost wyniósł średnio 5,9%" - czytamy w raporcie.

"Polska była jedynym krajem w UE, który uniknął recesji w 2009 r., odnotowując realny wzrost PKB o 1,7%, podczas gdy reszta UE skurczyła się średnio o 5,8%. Jednakże odnotowano znaczące pogorszenie otoczenia biznesowego i przepływów gotówkowych w wielu sektorach. Dotyczy to m.in. sektorów cyklicznych, szczególnie tych, które zostały dotknięte przez globalną nadwyżkę podaży i obniżone marże" - czytamy dalej.

Fitch podkreślił też w raporcie, że wierzy, iż perspektywy na 2010 rok dla polskich firm poprawiły się w sposób umiarkowany, po części ze względu na mniejszą liczbę niepewności dotyczących otoczenia gospodarczego, a po części - dzięki poprawie dostępu do finansowania zewnętrznego w porównaniu do ub.r.

Budżet na 2010 rok zakłada, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,2% choć przedstawiciele rządu wielokrotnie przyznawali, że będzie on wyraźnie wyższy. Ostatnio wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił, że wzrost PKB może przekroczyć 3,0% w 2010 r.

Minister finansów Jacek Rostowski przyznał jednak, że w najnowszej aktualizacji programu konwergencji - która ma zostać przyjęta jeszcze dzisiaj - rząd zapisał wyższe prognozy PKB niż przedstawiane we wrześniu w budżecie.

Według źródeł rządowych, cytowanych przez Polską Agencję Prasową, w scenariuszu bazowym aktualizacji wzrost PKB wyniesie 3,0% w 2010 r., 4,5% w 2011 r. i 4,2% w 2012 r. Natomiast scenariusz pesymistyczny zakłada, że wzrost gospodarczy wyniesie odpowiednio: 2,7%, 3,7% i 3,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 2,3% w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl