SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: Polskie banki zachowują się lepiej, niż inne banki w regionie

Polskie banki w 2009 roku poradziły sobie lepiej, niż ich konkurenci w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Są też lepiej przygotowane do osiągania wzrostu w sytuacji ożywienia gospodarki, ocenia agencja ratingowa Fitch.

- Ze względu na mniejsze nierównowagi w systemie, polski sektor bankowy jest lepiej przygotowany do osiągania korzyści wraz z nadejściem ożywienia gospodarki, nawet w jego wczesnej fazie i mogą wspierać przyszły zbalansowany wzrost"- powiedział dyrektor zarządzający Fitch Mark Young, cytowany w komunikacie.

W ocenie agencji, wzrost portfela kredytów w czasie globalnego kryzysu nie był tak gwałtowny jak w innych bankach regionu, dzięki czemu polskie banki nie miały takich problemów z jakością aktywów, jak inne banki.

Nie mniej jednak problemem pozostaje wysoki udział kredytów w walucie obcej oraz wskaźnik kredytów do depozytów. I chociaż te ryzyka nie są tak dużej wagi jak w innych krajach, to nadal pozostają częściowym źródłem zagrożenia, szczególnie w sytuacji, gdyby powróciła zmienność rynków finansowych.

Pozostawienie zysku za 2008 r. w bankach spowodowało, że współczynnik wypłacalności polskich banków pozostaje na rozsądnym poziomie. Jakość kapitałów zaś jest sygnałem, że sektor wciąż jest zyskowny pomimo wzrostu kosztów ryzyka.

Fitch ocenia, że widać już oznaki spowolnienia przyrostu kredytów w sytuacji nieregularnej i w rezultacie szczyt zostanie osiągnięty w 2010 r.

Jednocześnie banki zrepozycjonowały działalność, zmieniły podejście do ryzyka kredytowego i zdywersyfikowały źródła finansowania i efektywniej zarządzają kosztami operacyjnymi. To pomogło znacząco w absorbowaniu strat, co w połączeniu z trendem akumulacji kapitału pozwoliło zmniejszyć presję na obniżki ratingów. Płynność w sektorze jest obecnie satysfakcjonująca, jakkolwiek rozłożona nierównomiernie i podlegająca ruchom kursów walutowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: Polskie banki zachowują się lepiej, niż inne banki w regionie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl