SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: Rating Polski jest stabilny, ale przy braku reform może być obniżony

Jeśli się nie zdarzy nic nadzwyczajnego w najbliższych 18-20 miesiącach, to niewielkie jest prawdopodobieństwo zmiany ratingu Polski, ale negatywna presja na ratingi wzrośnie, jeśli nie będzie działań naprawczych, wynika z wypowiedzi prezesa Fitch Polska Piotra Kowalskiego.

Fitch: Rating Polski jest stabilny, ale przy braku reform może być obniżony

"Przedstawienie przez rząd Wieloletniego Planu Finansowego Państwa tak naprawdę to niewiele wyjaśniło. Podwyżka VAT w krótkim czasie może przynieść pozytywne efekty, natomiast niewiele zmienia. Po pierwsze dlatego, że nie jest duża, a po drugie tymczasowa. Nadal czekamy na szczegóły dotyczące tego, jak rząd planuje reformować finanse publiczne. Niewiadomą pozostaje na przykład kwestia założeń, na których rząd opiera bardzo optymistyczną prognozę wzrostu PKB o 4,8% już za dwa lata" - powiedział w rozmowie z Obserwatorem Finansowym Kowalski.

Prezes Fitcha zastanawia się, co będzie, jeśli gospodarka o tyle nie wzrośnie. Dodał też, że obecnie koncentrujemy się na stronie przychodowej, ale największym problem pozostaje strona kosztowa, gdzie udział wydatków sztywnych w budżecie przekracza 70 procent.

"W tej chwili rating Polski ma stabilną perspektywę i jeśli się nie zdarzy nic nadzwyczajnego w najbliższych 18-20 miesiącach, to niewielkie jest prawdopodobieństwo jego zmiany. W tej chwili mamy bardzo dobry dostęp do szeroko rozumianych rynków finansowych – głęboki rynek krajowy oraz dużą wiarygodność w oczach inwestorów zagranicznych. Ale jeśli nie zrobimy czegoś z deficytem i z długiem, to ci inwestorzy w którymś momencie mogą stwierdzić, że inne kraje mają lepszą sytuację, a więc Polska musi więcej zapłacić, bo potencjalnie jest bardziej ryzykowna. Sygnalizowaliśmy to w naszych komunikatach – jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania, to nasze wskaźniki mogą zacząć odstawać od grupy porównawczej krajów, które mają rating w szeroko rozumianej kategorii A, od A-, aż do A+. Wówczas wzrośnie negatywna presja na ratingi" - ostrzega Kowalski.

Prezes Fitch wyjaśnił jednak, że nie musi być gorzej – może być też lepiej. Ma bowiem nadzieję, że niebawem rząd przedstawi bardzo precyzyjny plan zmian – z jasną ścieżką redukcji długu, klarowną wizją reformy finansów publicznych – a analitycy jego firmy uznają, że temu planowi towarzyszy wola i możliwości jego realizacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: Rating Polski jest stabilny, ale przy braku reform może być obniżony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl