SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: rating wsparcia na poziomie '2' dla PKO BP

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała rating wsparcia dla PKO Banku Polskiego na poziomie „2” m.in. ze względu na „właściwą kapitalizację” banku, poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

Fitch: rating wsparcia na poziomie '2' dla PKO BP

Fitch podtrzymał ocenę wsparcia na poziomie "2" (w skali ocen od najwyższej: 1, 2, 3, 4, 5) między innymi z uwagi na fakt, iż "kapitalizacja banku jest na właściwym poziomie", przy wyliczanym przez Fitch współczynniku kapitałowym na poziomie 15,6% na koniec I kw. 2010 r.

„Przejęcie mogłoby spowodować pogorszenie współczynnika adekwatności kapitałowej w związku ze wzrostem wartości firmy w wyniku akwizycji. Jednakże ogłoszona przez bank na początku lipca planowana w czwartym kwartale 2010 r. emisja obligacji podporządkowanych o wartości 5 mld zł posłuży do wsparcia kapitału regulacyjnego w przypadku sfinalizowania transakcji nabycia"- podano w komunikacie.

Zdaniem Fitch dotychczas wypracowywane przez bank wyniki finansowe potwierdzają, że jest on w stanie bez problemu powiększać bazę kapitałową.

Podtrzymując ocenę Fitch wskazał, że "biorąc pod uwagę znaczącą pozycję Banku w zakresie udziału w rynku depozytów oraz 41% bezpośredni i 10% pośredni udział Skarbu Państwa w kapitale, ewentualna niezbędna pomoc państwa dla Banku zostałaby udzielona" – podano także.

Bank PKO BP miał 719,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 540,68 mln zł zysku rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, w I kw. 2010 roku bank miał 727,19 mln zł zysku netto wobec 580,73 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: rating wsparcia na poziomie '2' dla PKO BP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl